Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Curiosity. Na Marsie jak na... hawajskiej plaży?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
NASA
Z ostatnich badań łazika Curiosity wynika, że część powierzchnia Marsa przypomina wulkaniczne plaże na Hawajach.

Amerykański łazik Curiosity zakończył pierwsze analizy pobranych próbek składu mineralogicznego gleby planety Mars, a ściślej marsjańskiego pyłu. Według naukowców z NASA, analiza próbek dokonana przez wysokiej klasy urządzenie laboratoryjne wykazała, że powierzchnia Marsa przypomina... wulkaniczne piaski nadmorskich plaż Hawajów. Wcześniej ujrzeliśmy zdjęcia tamtejszych gór, koryto rzeki i uformowane przez wodę kamyki.

Badania służące m.in. identyfikacji minerałów zawartych w skałach i marsjańskim pyle, pozwalają określić geologiczną i klimatyczną przeszłość Marsa. Automatyczne urządzenie identyfikacyjne minerałów skalnych, działające na Curiosity, o nazwie Chemistry and Mineralogy (CheMin), dostarcza olbrzymią ilość szczegółowych informacji - podaje serwis kopalniawiedzy.pl.

W tym celu laboratorium CheMin wykorzystuje dobrze znaną naukowcom i praktykom, technikę dyfrakcji rentgenowskiej, używanej przez geologów na Ziemi. Dzięki tej metodzie, dane z Curiosity są znacznie bogatsze niż informacje przekazane na Ziemię przez wcześniejsze misje marsjańskie. Dyfrakcja to ugięcie fali, które ma miejsce na krawędziach wąskich szczelin, lub przesłon, ustawionych na jej drodze. Tajemniczym ugięciem fali zajmuje się przyrząd optyczny tzw. dyfraktometr, który prowadzi specjalną metodą (dyfraktometrii), badania struktury przedmiotów.

Warto podkreślić, że NASA przy okazji opracowywania i wykonywania instrumentów naukowych dla potrzeb misji na Marsa, udoskonaliła urządzenia używane na Ziemi. Tym samym umożliwiono m.in. budowę przenośnych instrumentów do dyfrakcji rentgenowskiej, które w warunkach ziemskich są wykorzystywane przez geologów w żmudnych badaniach archeologicznych w trakcie poszukiwań ropy i gazu oraz przy wykrywaniu podrobionych lekarstw.

Jak informuje NASA, w przeciwieństwie do analizowanych wcześniej marsjańskich skał, które liczą sobie miliardy lat, tym razem pobrany luźny materiał, po zbadaniu właśnie przez laboratorium CheMin na Curiosity, "opowiada" nowszą historię Marsa.
Wiadomo, iż większość powierzchni Marsa pokryta jest pyłem, ale wciąż do końca naukowcy nie znają jego składu. Teraz już wiedzą więcej, m.in. to, że z punktu widzenia mineralogicznego, jest on podobny do bazaltu i "zawiera duże ilości skaleni, piroksenów i oliwinów".

Zdaniem NASA, jak na razie materiały przeanalizowane przez CheMin na Curiosity, są w pełni zgodne z badaniami z marsjańskiego Krateru Gale, skąd naukowcy mają geologiczny zapis przechodzenia środowiska, z mokrego do suchego. Stare skały Krateru Gale, takie m.in. jak zlepieńce - sugerują obecność płynącej tam niegdyś wody, natomiast młodsze minerały wykazują niewiele styczności z wodą - mówi David Bish z Indiana University (główny stanowy systemem uniwersytecki, w stanie Indiana, w USA).

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto