Facebook Google+ Twitter

Curiosity. Na Marsie jak na... hawajskiej plaży?

Z ostatnich badań łazika Curiosity wynika, że część powierzchnia Marsa przypomina wulkaniczne plaże na Hawajach.

 / Fot. NASAAmerykański łazik Curiosity zakończył pierwsze analizy pobranych próbek składu mineralogicznego gleby planety Mars, a ściślej marsjańskiego pyłu. Według naukowców z NASA, analiza próbek dokonana przez wysokiej klasy urządzenie laboratoryjne wykazała, że powierzchnia Marsa przypomina... wulkaniczne piaski nadmorskich plaż Hawajów. Wcześniej ujrzeliśmy zdjęcia tamtejszych gór, koryto rzeki i uformowane przez wodę kamyki.

Badania służące m.in. identyfikacji minerałów zawartych w skałach i marsjańskim pyle, pozwalają określić geologiczną i klimatyczną przeszłość Marsa. Automatyczne urządzenie identyfikacyjne minerałów skalnych, działające na Curiosity, o nazwie Chemistry and Mineralogy (CheMin), dostarcza olbrzymią ilość szczegółowych informacji - podaje serwis kopalniawiedzy.pl.

W tym celu laboratorium CheMin wykorzystuje dobrze znaną naukowcom i praktykom, technikę dyfrakcji rentgenowskiej, używanej przez geologów na Ziemi. Dzięki tej metodzie, dane z Curiosity są znacznie bogatsze niż informacje przekazane na Ziemię przez wcześniejsze misje marsjańskie. Dyfrakcja to ugięcie fali, które ma miejsce na krawędziach wąskich szczelin, lub przesłon, ustawionych na jej drodze. Tajemniczym ugięciem fali zajmuje się przyrząd optyczny tzw. dyfraktometr, który prowadzi specjalną metodą (dyfraktometrii), badania struktury przedmiotów.

Warto podkreślić, że NASA przy okazji opracowywania i wykonywania instrumentów naukowych dla potrzeb misji na Marsa, udoskonaliła urządzenia używane na Ziemi. Tym samym umożliwiono m.in. budowę przenośnych instrumentów do dyfrakcji rentgenowskiej, które w warunkach ziemskich są wykorzystywane przez geologów w żmudnych badaniach archeologicznych w trakcie poszukiwań ropy i gazu oraz przy wykrywaniu podrobionych lekarstw.

Jak informuje NASA, w przeciwieństwie do analizowanych wcześniej marsjańskich skał, które liczą sobie miliardy lat, tym razem pobrany luźny materiał, po zbadaniu właśnie przez laboratorium CheMin na Curiosity, "opowiada" nowszą historię Marsa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.