Facebook Google+ Twitter

Curiosity odnalazł wodę na Marsie!

Łazik Curiosity rozwiał wszelkie wątpliwości - w marsjańskiej glebie znajduje się 2 proc. wody. Czy w przyszłości wykorzystamy ją w czasie kolonizacji Marsa?

Powierzchnia Marsa / Fot. NASANASA poinformowała, że z badań prowadzonych na powierzchni Marsa przez łazik Curiosity wynika, że w glebie planety znajduje się 2 proc. wody. Nie znajduje się ona w stanie ciekłym, lecz można ją uzyskać po podgrzaniu znalezionych minerałów w wysokiej temperaturze. Jak podaje Gazeta.pl, w wydzielających się gazach, zidentyfikowano również dwutlenek siarki, dwutlenek węgla oraz tlen.

Jeśli wyniki badań Curiosity są precyzyjne, oznacza to, że w każdym kilogramie marsjańskiej gleby znajduje się 20 ml wody.

Informacja ta jest niezwykle istotna. Po pierwsze pozwala przypuszczać, że w przeszłości na Marsie istniało życie. Być może w formie znanej nam z Ziemi. Po drugie, jeśli w przyszłości mieszkańcy błękitnej planety zostaną zmuszeni do wyprowadzki, zawartość wody w marsjańskiej glebie będzie kluczowa podczas kolonizacji.

Dotąd wydawało się, że woda może znajdować się tylko na biegunach Marsa, jednak łazik Curiosity odnalazł ją w kraterze Gale'a, czyli w pobliżu marsjańskiego równika. Nie spodziewano się również, że będzie jej tak dużo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No to będzie gdzie mieszkać w razie potrzeby:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.