Facebook Google+ Twitter

Curiosity znalazł na Marsie wyschnięte jezioro. Istniało w nim życie?

Marsjański łazik Curiosity natrafił w kraterze Gale na nieckę wyschniętego, słodkowodnego jeziora. Według naukowców w zbiorniku wodnym mogło rozwijać się życie mikrobiologiczne.

Mars / Fot. NASAJak informuje tvnmeteo.tvn24.pl, łazik Curiosity odkrył pozostałości po ogromnym zbiorniku wodnym. Słodkowodne jezioro istniało przez ok. 10 tys. lat i mierzyło 50 km długości oraz 5 km szerokości. Rejon, w którym znajdował się zbiornik, nazwano Zatoką Yellowknife.

Naukowcy twierdzą, że w marsjańskim jeziorze mogło istnieć życie, a konkretnie mikroorganizmy takie jak chemolitoautotrofy. Jak informuje wyborcza.pl, na Ziemi żyją one w pobliżu kominów hydrotermalnych i szczelin oceanicznych, gdzie wydobywa się gorąca i bogata w minerały woda. Organizmy te są podstawą oceanicznego łańcucha pokarmowego. Łazik Curiosity zebrał w Zatoce Yellowknife próbki, w których wykryto niewielkie ilości substancji organicznych. Mogły one jednak zostać zniszczone przez przyrządy marsjańskiego laboratorium.

Już wcześniejsze badania przeprowadzone na Marsie, pozwalają przypuszczać naukowcom, że panowały tam warunki dużo łagodniejsze i bardziej sprzyjające rozwijaniu się życia. Na Czerwonej Planecie było cieplej i wilgotniej, a jej powierzchnię pokrywają kanały, niecki i złoża osadowe, które dowodzą, że istniały tam rzeki i jeziora. Sprzyjające powstawaniu życia warunki, panowały na Marsie prawdopodobnie jeszcze 3,6 mld lat temu, czyli wtedy, gdy zaczynało się ono pojawiać na Ziemi.

Obecnie łazik Curiosity kieruje się w stronę Góry Sharpa - ponad 5-kilometrowego wzniesienia w kraterze Gale'a.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.