Facebook Google+ Twitter

Ćwiąkalski chce mniejszych kar dla morderców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-26 08:00

Resort sprawiedliwości chce umożliwić sądom orzekanie łagodniejszych kar za morderstwa dokonane ze szczególnym okrucieństwem. "Dziennik" wyjaśnia, że chodzi o planowane przez resort wykreślenie z kodeksu karnego przepisu, który nakazuje skazywać za ten rodzaj przestępstwa na najwyższy wymiar kary.

Dziś morderca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat lub jednej z dwóch najsurowszych kar: 25 lat pozbawienia wolności albo dożywociu. Jeśli jednak sprawca dokona mordu ze szczególnym okrucieństwem lub z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, sąd ma do wyboru już tylko dwie możliwości: nałożyć karę 25 lat więzienia lub dożywocia. W ministerialnym projekcie nowelizacji kodeksu karnego znajduje się propozycja usunięcia tego ograniczenia.

Oburzeni propozycją ministerstwa są politycy PiS i przedstawiciele Kancelarii Prezydenta. Minister Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda podkreśla, że artykuł wprowadzający ograniczenia, został przygotowany przez profesora Andrzeja Zolla, który dziś przygotowuje jego wykreślenie. Profesor Zoll stoi na czele zespołu ekspertów, który przygotował nowelizację. Dziś twierdzi, że uchylany artykuł jest nadmiernie szczegółowy.

IAR/dz/łp/to/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.