Facebook Google+ Twitter

Ćwiczenia fizyczne polepszą pamięć dziecka

Że sport to zdrowie wiemy już od lat. Teraz, dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Illinois, udało się udowodnić, że sprawność fizyczna wpływa również na sprawność umysłową.

Hipokamp / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Gray739-emphasizing-hippocampus.png&filetimestamp=20080419153904Jak pokazują najnowsze badania, uprawianie sportu ma korzystny wpływ na rozwój pamięci u dzieci. "Te sprawniejsze fizycznie osiągają lepsze wyniki w testach pamięciowych" - podaje pismo Brain Research.

Badanie zostało przeprowadzone na 49-osobowej grupie dzieci w wieku dziewięciu i dziesięciu lat. Polegało ono na obserwacji różnych struktur w mózgach małych pacjentów. Pod lupę wzięto w szczególności hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialną głównie za pamięć, a zatem także za proces uczenia się i zapamiętywania.

Elementem badania były testy sprawnościowe. "Naukowcy oceniali kondycje fizyczną badanych na podstawie pomiarów zużycia tlenu podczas biegania na bieżni" - podaje wyborcza.pl. Jak się okazało, dzieci o lepszej kondycji fizycznej miały bardziej rozwiniętą strukturę mózgu zwaną hipokampem, różnica ta sięgała 12 proc. w stosunku do wielkości całego mózgu.

W dalszej części badania naukowcy oceniali tzw. pamięć relacji dzieci, która ściśle wiąże się z umiejętnością zapamiętywania, kojarzenia pewnych relacji i związków przyczynowo-skutkowych. Tutaj lepsze okazały się dzieci sprawniejsze fizycznie.

Czyżby sprawność fizyczna miała być dla dzieci kluczem do osiągnięcia lepszych wyników w nauce? "Odkrycie to wskazuje, że działania zmierzające do poprawy sprawności fizycznej dzieci, mogą korzystnie wpłynąć na rozwój ich mózgów" - komentuje prowadząca badania prof. Arta Kramera. Pewnych rzeczy nie da się jednak zmienić. Sprawność fizyczna jest tylko jednym elementem wpływającym na korzystniejszy rozwój umysłowy dziecka. Pozostałe czynniki, w tym np. odziedziczone geny, czy status ekonomiczny pozostają niezależne od woli dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kazimierz Kolebuk
  • Kazimierz Kolebuk
  • 22.09.2010 18:26

Prowadzącym badania był profesor Art Kramer. Nie są to najnowsze badania. Wyniki tego skromnego jak na 49 osobową populację dzieci eksperymentu uzyskano 5 lat temu w 2006 roku.
Wcześniej takie badania prowadził Timothy Salthous na bardzo szeroką skalę.
Timothy Salthouse przebadał w laboratorium na Uniwersytecie Wirginii ponad 8 tys. osób. Oceniał pamięć, umiejętności rozwiązywania problemów i inne sprawności umysłowe. Chciał sprawdzić, jak ich mózgi radzą sobie ze starością. Wyniki były łatwe do przewidzenia: po 25. roku życia zaczynały się kłopoty i badani wypadali w testach coraz gorzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieci z natury są aktywne fizycznie, pozostaje tylko właściwie je ukierunkować i nigdy nie mówić "siedź cicho i nie przeszkadzaj". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.