Facebook Google+ Twitter

Ćwiczenia Kompani Gaśniczej "Lębork"

Lębork, drugiego października, na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Abrahama i Majkowskiego gromadzą się wozy bojowe Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów bytowskiego, lęborskiego i słupskiego.

 / Fot. Mateusz RogalaSprawdzany jest stan techniczny pojazdów, sprawność i ukompletowanie sprzętu. W międzyczasie strażacy ściskając sobie dłonie żywo dyskutują na tematy nie tylko związane z pożarnictwem. Tego dnia w sobotę po raz kolejny w ramach Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego ćwiczyła Kompania Gaśnicza "Lębork".

Do miejsca koncentracji między godziną 8:15, a 9:25 kolejno przybywały zastępy z jednostek OSP tworzących kompanię. Z powiatu bytowskiego OSP Czarna Dąbrówka, OSP Gostkowo i OSP Parchowo; z powiatu słupskiego OSP Damnica, OSP Główczyce i OSP Potęgowo; z powiatu lęborskiego OSP Cewice, OSP Nowa Wieś Lęborska i OSP Wicko.

 / Fot. Mateusz RogalaPo sprawdzeniu pojazdów i ich wyposażenia a także stanu środków ochrony indywidualnej strażaków Dowódca Kompani Gaśniczej st. kpt. Bogdan Madej (dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Lęborku) zarządził krótką odprawę dowódców poszczególnych zastępów podczas której omówił cel ćwiczeń, przekazał informacje na temat planowanego rozwinięcia.

Na miejsce przybyli również bryg. Jan Drozd - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku oraz Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie asp. sztab. Stefan Pituch. Tak duża ilość sił i środków pożarniczych zgromadzona w punkcie koncentracji wzbudziła również zainteresowanie lokalnych mediów, które towarzyszyły kompanii przez cały przebieg ćwiczeń...

 / Fot. Mateusz RogalaCo najmniej jeden raz w roku każdy oddział i pododdział Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego musi spotkać się na ćwiczeniach. Tym razem tematem ćwiczeń KG "Lębork" było współdziałanie jednostek kompanii podczas akcji gaśniczej na terenach leśnych. Do głównych celów zaś należało sprawdzenie możliwości taktycznych rozwinięcia kompanii podczas pożaru lasu oraz sprawdzenie efektywności przepompowywania wody podczas akcji gaśniczych w kompleksach leśnych.

Po odprawie wszystkich strażaków wchodzących w skład kompani gaśniczej udano się kolumną na miejsce pożaru, a nad bezpiecznym włączeniem się kolumny pojazdów pożarniczych do ruchu na drodze krajowej nr 6 czuwał patrol z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku natomiast przejazd drogami leśnymi zabezpieczał patrol Straży Leśnej.

 / Fot. Mateusz RogalaPo przybyciu kompanii na miejsce "pożaru" młodnika w oddziałach 243 i 244 Nadleśnictwa Lębork dowódca kompanii udał się na rozpoznanie. Po jego przeprowadzeniu dowódca przydzielał zadania poszczególnym zastępom wprowadzając na linię obrony samochody średnie natomiast zastępom GCBA (ciężkie wozy gaśnicze) przydzielił zadanie budowy stanowisk wodnych i organizację zaopatrzenia wodnego zastępów prowadzących działania gaśnicze na wyznaczonej linii obrony.

Po około godzinie pożar został opanowany i dogaszony, a zastępy przystąpiły do zwijania sprzętu. Po zwinięciu sprzętu ponownie uformowano kolumnę i cała kompania wraz z obserwatorami przejechała do Drętowa.

W obiekcie Nadleśnictwa Lębork odbyła się zbiórka podczas której omówiono przebieg ćwiczeń. Na zakończenie nie mogło zabraknąć pysznej grochówki, przygotowanej przez niezawodnych druhów i druhny z OSP Pogorszewo - szczerze, najlepsza strażacka grochówka.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.