Facebook Google+ Twitter

Cyberatak na Polskę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-11 10:03

Media informują, że w połowie września doszło do zorganizowanego ataku na serwery polskich instytucji państwowych. Szczegóły są tajne.

Atak nastąpił w okresie wizyty w Polsce premiera Rosji Władimira Putina i sporów politycznych wokół sejmowej uchwały dotyczącej rocznicy 17 września i zbrodni katyńskiej. Wiadomo, że atak pochodził ze strony rosyjskiej i był zorganizowany. Równocześnie usiłowano uderzyć w serwery kilku instytucji rządowych. Próby te jednak nie powiodły się, dzięki tak zwanym cyberpatrolom ABW, które na czas wychwyciły podejrzany ruch w sieci. Patrole ABW chronią obecne cyberprzestrzeń ponad 50 instytucji rządowych i samorządowych.

O sprawie poinformował wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pułkownik Paweł Białek. Agencja nie chce jednak rozmawiać o incydencie, zasłaniając się bezpieczeństwem państwa.

Jak powiedzieli eksperci ABW, nieustannie dochodzi do ataków sieciowych na serwery i witryny internetowe, również te państwowe. Przeprowadzają je zarówno indywidualni hakerzy, zorganizowane grupy przestępcze, jak i tzw. robaki sieciowe, które rozprzestrzeniają się samodzielnie.

Część ataków inspirują poszczególne państwa. Zdecydowana większość ataków jest wykrywana i blokowana na urządzeniach zaporowych i innych systemach zabezpieczeń. Te udane, połączone z przełamaniem zabezpieczeń i penetracją zasobów sieci wewnętrznych, to rzadkość - twierdzi ABW.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.