Facebook Google+ Twitter

Cybernetyczna wojna nie ominie nawet Polski

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-03-26 07:36

Poza jednym ujawnionym w zeszłym roku przypadkiem Polskę omijały dotąd ataki armii hakerów wrogich wobec NATO. Ale to tylko dlatego, że rząd nie dał sobie rady z cyfryzacją kraju.

Fot. ilustracyjna / Fot. NYPD.APFiasko rządowych planów przekształcenia Polski w cyfrowo - internetową awangardę Europy ma jedną zaletę: chroni nas przed zmasowanymi cyberatakami, które są codziennością bardziej zaawansowanych technologicznie krajów.

Statystki są porażające. W USA co miesiąc agencje rządowe notują ponad półtora miliarda prób włamań na serwery instytucji rządowych. Większość z nich wiązana jest nie z wybrykami internetowych rebeliantów, tylko ze ściśle koordynowaną operacją wojskową hakerów na żołdzie armii Chin, Rosji i każdego kraju, który może pozwolić sobie na cybernetyczną wojnę. A pozwolić może sobie prawie każdy, bo w przeciwieństwie do konwencjonalnych działań wojennych, wymagających potężnych nakładów wojna w wirtualnej przestrzeni jest tania i skuteczna.

To dlatego najnowszy raport brytyjskiego ministerstwa obrony, zatytułowany "Globalne trendy strategiczne do 2040 roku" w starciach w cyberprzestrzeni widzi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa natowskiego systemu, do którego należy Polska.

Nasz kraj miał dotąd szczęście. Jedyny ujawniony dotąd atak na rządowe serwery miał miejsce jesienią ubiegłego roku. Informatycy z ABW twierdzili wówczas, że odparli atak rosyjskich hakerów. Termin ataku był precyzyjnie zsynchronizowany z wydarzeniami politycznymi - tuż po wizycie Władimira Putina w Sopocie gdy trwała sejmowa debata w sprawie uchwały parlamentu dotyczącej uznania zbrodni katyńskiej za ludobójstwo. Od tego czasu, przynajmniej oficjalnie Polska nie cierpi specjalnie z powodu informatycznej wojny. To jednak tylko kwestia czasu. Niezależnie od postępu rządowych planów cyfryzacji Polski jest to proces nieuchronny i niezależny od sprawności państwowej biurokracji we wdrażania strategicznych koncepcji.

Jakub Mielnik

Czytaj więcej: Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"operacją wojskową hakerów na żołdzie armii Chin, Rosji": zastanawiam się, skąd Pan wziął takie informacje? Czy może Pan podać źródła, które wskazuje tych hakerów i dowody na to, że są oni opłacani przez armie w/w krajów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.