Facebook Google+ Twitter

Cyberprzemoc dotyczy niemal połowy młodych internautów w Polsce. Można im pomóc!

Wstyd, strach i bezradność to najczęstsze reakcje na przejawy cyberbullyingu, czyli przemocy z użyciem mediów elektronicznych. Nękania i obrażania w internecie doświadcza w Polsce prawie połowa młodych internautów.

 / Fot. Daniel Wilkinson/PDKilka dni temu świat obiegła wiadomość o samobójczej śmierci 14-letniej Hanny Smith, do której doszło na skutek nękania na portalu ask.fm. Internauci obrażali dziewczynę, życzyli jej zachorowania na raka i utraty życia. W Polsce pierwszą ofiarą cyberbullyingu była 14-letnia Ania z Gdańska. Popełniła samobójstwo po tym jak koledzy na oczach całej klasy rozebrali ją i za pomocą telefonu komórkowego nagrali całe zdarzenie.

Strach i bezradność


Odebranie sobie życia to najbardziej skrajna reakcja na przemoc w sieci. Aby zapobiegać takim przypadkom potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc. Niestety zdarza się, że problem zostaje niezauważony przez najbliższe otoczenie ofiar, które często zamykają się w sobie i niechętnie rozmawiają o swoich, przykrych doświadczeniach. Czują wstyd, upokorzenie, obawę przed zemstą cyberprzestępców i bezradność. Wychodzą z przekonania, że rodzice nie będą w stanie im pomóc lub całkowicie zignorują problem.

Internet też może pomóc


M. in. takim młodym internautom starają się pomóc osoby zaangażowanie w Helpline.org.pl. To projekt stworzony przy współpracy Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange, mający na celu pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacji niebezpieczeństwa podczas korzystania z nowych technologii. Anonimowa rozmowa niejednokrotnie ułatwia młodym ludziom otwarcie się i opowiedzenie o swoim problemie. Odbywa się za pomocą bezpłatnego telefonu, czatu lub drogą mailową. - Zgłoszenia dotyczące cyberprzemocy stanowią około 40 proc. wszystkich zgłoszeń do Helpline.org.pl.- mówi Marta Wojtas, koordynatorka projektu. Reszta dotyczy innych zagrożeń płynących z używania internetu.

Przejawy cyberprzemocy


Cyberprzemoc bardzo często ma związek z przemocą rówieśniczą w szkole. Może przybierać różne formy. - Najczęściej zgłaszane są przypadki wulgarnego wyzywania, obrażania za pomocą wpisów, gróźb oraz publikowania zdjęć lub filmów mających na celu ośmieszyć ofiarę - mówi Marta Wojtas. Zwykle dochodzi do tego na portalach społecznościowych, komunikatorach lub czatach. - Na jednym z forów społecznościowych sugerowana i wmawiana mi była choroba psychiczna oraz byłam straszona, szantażowana ujawnieniem prywatnej korespondencji przez jednego z użytkowników, z którym kontaktowałam się wcześniej za pomocą komunikatora GG - skarży się Basia16. W zeszłym roku osób z takimi i podobnymi problemami zgłosiło się do Helpline.org.pl ponad 3, 5 tysiąca. Statystyki wykazują, że aż 47 proc. młodych użytkowników internetu zostało znieważonych w sieci, a 39 proc. padło ofiarą publikacji kompromitujących filmów lub zdjęć. Są to najczęściej internauci w wieku od 12 do 15 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.