Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22320 miejsce

Cyberprzemoc w internecie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-09 11:56

Definicja przemocy jest oczywista. Jest to wywieranie negatywnego wpływu na drugą osobę bez jej zgody. Przemoc możemy podzielić na fizyczną i psychiczną. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się nowe pojęcie związane z tą tematyką - "cyberprzemoc"

 / Fot. Screen ze strony dzieckowsieci.plMagda, mieszkanka Kłodzka, uczennica drugiej klasy liceum, padła ofiarą głupiego żartu koleżanek podczas jednej z imprez. Zrobiono jej zdjęcia, które później zostały opublikowane na jednym z portali społecznościowych. Cała sprawa wykraczała poza granice dobrego smaku. Pomimo ogromnego wstydu i strachu, Magda o wydarzeniu poinformowała policję.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na grupie 50 studentów, tylko ośmioro z nich potrafiło jasno określić definicję cyberprzemocy, 17 nie słyszało w ogóle tego pojęcia, a pozostała grupa widziała jedynie spot reklamowy dotyczący tej kwestii.

Cyberprzemoc (ang. cyberbullying), jak podaje strona Fundacja Grupy TP, można najkrócej określić jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Podstawową formą cyberprzemocy jest rejestrowanie niechcianych zdjęć, publikowanie poniżających materiałów w sieci oraz rozsyłanie ich za pomocą telefonu bądź też poczty elektronicznej.

Wraz z intensywnym rozwojem Internetu i telefonii komórkowej cyberprzemoc jest coraz bardziej powszechna wśród dzieci i młodzieży. Jak wynika z badań, co drugi młody internauta (52 proc.) miał do czynienia z przemocą werbalną w internecie lub poprzez telefon komórkowy. Jest to duże zagrożenie dla młodego człowieka, który padł jej ofiarą i ogromna jest też skala tego problemu. Często, ze względu na wstyd, poszkodowany boi się poprosić o pomoc. W efekcie, w mediach wciąż słyszy się o tragediach nastolatków popełniających samobójstwa spowodowane ośmieszeniem.

Problemowi cyberprzemocy poświęca się ostatnio wiele uwagi, zwłaszcza w mediach. Ma to m.in. związek z akcją „
oraz fundacjagrupytp.pl właśnie rodzice, podobnie jak i nauczyciele mogą znaleźć szereg ciekawych artykułów na temat cyberprzemocy. Jedyne co pozostaje to wiara w rozsądek młodych użytkowników oraz czujność i odpowiedzialność rodziców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.