Facebook Google+ Twitter

Cyberprzestępcy ukradli blisko miliard dolarów. Wirus infekował komputery bankowców

Nawet miliard dolarów mogło wypłynąć z systemu bankowego za sprawą wirusa, którym zainfekowane były komputery pracowników różnych banków. Cyberprzestępcy atakowali sprzęt za pomocą specjalnie spreparowanych maili.

https://flic.kr/p/5JX1SV / Fot. Alex/CC BY 2.0Jak podaje "New York Times", pod koniec 2013 r., uwagę władz banku zwrócił bankomat w centrum Kijowa, który samoczynnie zaczął wypłacać spore kwoty gotówki uszczęśliwiając przypadkowe osoby. O rozwiązanie zagadki poproszono rosyjskich specjalistów z Kaspersky Lab.

Szybko okazało się, że bankomat to najmniejszy problem. Po kontroli okazało się, że komputery pracowników różnych banków były zarażone wirusem. Gromadził on informacje o zwyczajach panujących wśród kadry. Cyberprzestępcy otrzymywali zdjęcia i nagrania po to by wiedzieć, kiedy należy przeprowadzać atak.Wirusy do komputerów wprowadzali za pomocą specjalnie spreparowanych maili, które hakerom pozwoliło penetrować całą sieć bankową, łącznie z bankomatami.

Dzięki temu z banków wyprowadzano miliony dolarów. Przelewy z kont w Rosji, Szwajcarii czy Japonii trafiały do podstawionych osób. W sumie okradziono sto różnych banków z trzydziestu krajów - łącznie na kwotę trzystu milionów dolarów. Specjaliści Kaspersky Lab przewidują jednak, że ostateczną kwotę strat można uznać za trzykrotnie większą. Z bankowych systemów mógł więc wyparować niemal miliard dolarów.

Czasami cyberprzestępcy atakowali też w inny sposób - po prostu przelewali znalezione na koncie środki lub wypłacali je z bankomatów. Jedna z ofiar straciła w ten sposób... 7,5 mln dol., inna 10 mln.

Czytaj także: Trwają poszukiwania ludzi, którzy zasiedlą Marsa. Wśród kandydatów znalazło się troje Polaków


New York Times podkreśla też, że cyberprzestępcy użyli do transferów systemu SWIFT, największego jeśli chodzi o przekazy międzypaństwowe. To szczególnie groźne, bo przez SWIFT przechodzi gigantyczna ilość transakcji.

Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.