Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

206 miejsce

Cyberprzestępczość. Czym jest i jak się przed nią bronić?

Według Norton Cybercrime report w 2012 roku aż 556 mln ludzi na całym świecie padło ofiarą przestępczości w sieci. Co zrobić, aby zminimalizować zagrożenie i czuć się bezpieczniej?

 / Fot. Domena publicznaW dzisiejszych czasach cyberprzestępczość to coś więcej niż tylko wirusy komputerowe. To także kradzież tożsamości, włamania na konta bankowe i profile w serwisach społecznościowych, oszustwa i wyłudzenia za pośrednictwem internetu, wysyłanie niechcianych e-maili lub SMS-ów, przechwytujących dane osobowe oraz wiele innych nielegalnych działań, na które narażeni jesteśmy w trakcie korzystania z sieci.

Kto jest zagrożony?


Cyberprzestępcy mogą zaatakować każdego użytkownika internetu oraz telefonu komórkowego. Ofiarą przestępczości w sieci w ciągu ostatniego roku padło 45 proc. polskich internautów, a część z nich może nawet nie być tego świadoma, ponieważ nie wie, iż szkodliwe oprogramowanie niekiedy działa w ukryciu, w niewidoczny sposób. Szczególnie narażone na ataki sa dzieci, które nie wiedzą o istniejących zagrożeniach oraz są mniej podejrzliwe.

Mirosław Maj, prezes fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń twierdzi, że hakerzy często używają prostych zabiegów socjotechnicznych, aby wzbudzić zaufanie internauty, na przykład podszywają się pod kolegę z pracy lub ze szkoły. Następnie proszą o przysługę, taką jak wysłanie SMS-a, którzy rzekomo kosztuje kilka groszy, a naprawdę kilkanaście złotych. Niestety, aż jedna na cztery osoby daje się nabrać na taki podstęp.

Nowe obszary cyberprzestępczości


Z roku na rok przybywa użytkowników nowych technologii: tabletów oraz smartfonów. Dają one wiele możliwości komunikacji, ułatwiają pracę i naukę. Niestety, na ich rozwoju zyskują także przestępcy.

- Cyberprzestępcy zmieniają taktykę - atakują szybko rozwijające się platformy mobilne i sieci społecznościowe, których użytkownicy sa mniej świadomi zagrożeń - mówi Marian Merrit, rzecznik marki Norton ds. bezpieczeństwa w internecie.

Urządzenia mobilne są słabiej chronione niż tradycyjne komputery. Podczas gdy ponad 80 proc. użytkowników komputerów używa przynajmniej podstawowego programu antywirusowego, w przypadku tabletów i smartfonów jest to jedynie 30 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.