Facebook Google+ Twitter

Cyfrowe szaty Dziewicy

Czwartego lutego serca fanów Iron Maiden zabiją mocniej. Tego dnia ma bowiem premierę najnowsze wydawnictwo zespołu – będzie to reedycja klasycznego filmu – „Live After Death” w formacie cyfrowego DVD.

Okładka vhs, płyty i dvd. / Fot. archiwum autoraCzas najwyższy przypomnieć wszystkim nasze największe koncertowe dzieło – tak zapewne powiedzieli sobie przed przystąpieniem do pracy nad reedycją członkowie zespołu. Ten film (koncert) jest dla Iron Maiden tym, czym dla Deep Purple – „Made In Japan”. Jest to album przełomowy, pod kilkoma względami niepowtarzalny i zdecydowanie najlepszy, jeśli chodzi o oficjalne wydawnictwa. Łączy je jednak osoba producenta - oba pomógł stworzyć Martin Birch.

Wyróżnia go kilka ważnych aspektów. Pierwszym jest to, że podsumowuje okres, gdy Iron Maiden proponował surowy heavy metal, bez dodatków w postaci klawiszy czy bogatych aranżacji (tak jak będzie miało to miejsce później, przy okazji płyt „Somewhere In Time” [1986] czy „Seventh Son Of A Seventh Son” [1988]). Na repertuar koncertowy składały się utwory z pięciu albumów wydawanych w okresie 1980-1984. Tradycyjnie jednak najwięcej miejsca, łącznie ze scenografią i okładką wydawnictwa, poświęcono wtedy najświeższemu krążkowi zatytułowanemu „Powerslave” (1984).

Zarejestrowany koncert (zespół w klasycznym składzie personalnym) ukazuje muzyków w wybornej formie. Steve Harris – bas, Bruce Dickinson – śpiew, Adrian Smith – gitara, Dave Murray – gitara i Nicko McBrain – perkusja – tak prezentował się Iron Maiden w okresie swojej największej świetności.

Warto wspomnieć, że wydanie CD różni się od filmu z taśmy VHS. Na płycie, ale mam na myśli remasterowaną, z 1998 roku, kiedy to wreszcie wyglądała tak jak winyl z 1985 roku, znalazły się także fragmenty występów z Hammersmith Odeon (teraz Apollo) w Londynie, oczywiście z tej samej trasy. Na "czarnej płycie" są one na czwartej stronie, a na wydaniu z 1998 roku można znaleźć je na dodatkowym krążku. Ważną rzeczą jest to, że dwa poprzednie wydania CD (z 1985 i 1995 roku) nie zawierają tych nagrań, a ostatni utwór, „Running Free”, który w oryginale trwa 8:43 (fani wiedzą, że chodzi o fragment, w którym Bruce bawi się z publicznością), został skrócony do 3:16 z powodu braku miejsca na nośniku. Natomiast taśma wideo zawiera zapis koncertu z Long Beach Arena (USA), którego dokonano podczas innego występu (Iron Maiden grali tam cztery razy z rzędu).

Różnice? Mamy dodatkowy, wykonany na bis, singlowy przebój z pierwszego albumu – „Sanctuary”. Zamiłowanie do historii zespół przedstawił we wstępie – przywołał przemówienie Winstona Churchill’a. Stanowiło ono, również w oryginalnej wersji, integralną całość z następną kompozycją – „Aces High”. W reedycjach, niestety, potraktowane zostały osobno.

Trasa World Slavery Tour była największą, jaką zespół kiedykolwiek grał w swojej karierze. Członkowie zespołu zaznaczyli swojemu menedżerowi Rodowi Smallwoodowi, że nie mają ochoty powtarzać tak ekstremalnego wysiłku. Trasa trwająca od 9 sierpnia 1984 roku do 5 lipca 1985 roku była morderczym doświadczeniem dla muzyków i ekipy. Dzień w dzień rozstawianie i składanie sceny, do czego potrzebnych było kilkuset ludzi i siedem godzin pracy. Dodam, że występ trwał średnio 1 godzinę i 45 minut (czasem dobiegał dwóch godzin). Rok nie widzieli swoich rodzin. Prawdziwie niewolnicze tournee.

Trasa ta, nie tylko pod względem czasu, była największa w historii Iron Maiden. Imponująca scenografia sprawiła, że zespół w tamtym okresie był zdecydowanym numerem jeden pod tym względem. Przedstawiała ona motywy rodem ze starożytnego Egiptu – piramidy, bóstwa, a Dickinson podczas wykonywania utworu „Powerslave” miał na twarzy maskę. Maskotka zespołu Eddie tym razem wcielała się w potężną mumię. Dlatego film, mimo upływu czasu, robi piorunujące wrażenie.

Tak przedstawia się danie główne wydawnictwa DVD „Live After Death”. Ale to nie koniec! Na drugim dysku znajdą się prawdziwe smakołyki, które mogą nawet przyćmić omawiany wyżej koncert. Będzie to film dokumentalny (oryginalnie wydany w 1984 roku, rejestrujący pobyt grupy w Polsce, Jugosławii
i Czechosłowacji) pod tytułem „Behind The Iron Curtain” (potraktowany jako część druga dokumentu „History of Iron Maiden”), który dla Polaków jest prawdziwą klasyką, bowiem zawiera wykonania rejestrowane podczas występów w naszym kraju. Ponadto będzie można obejrzeć występ na festiwalu „Rock In Rio 1985”, kiedy występowali na tej samej scenie co: Whitesnake, Ozzy Osbourne i Queen. Dodatkowo mamy standard – czyli tapety, zdjęcia i reportaż z trasy.

Z okazji tego wydania DVD Iron Maiden zaplanowali trasę koncertową „Somewhere Back In Time 2008”, która obejmie także Polskę (07.08.2008, Warszawa, Stadion Gwardii, bilety po 130zł).

Na koniec mogę powiedzieć tylko tyle, że ja już przestępuję z nogi na nogę, zerkając w kalendarz, czy aby
4 lutego nie jest jutro.

Gorąco polecam!

DVD Iron Maiden "Live After Death"
Long Beach Arena 1985r. Disc1
1. Churchill's Speech / Aces High 2. Two Minutes To Midnight 3. The Trooper 4. Revelations 5. Flight Of Icarus 6. Rime Of The Ancient Mariner 7. Powerslave 8. The Number Of The Beast 9. Hallowed Be Thy Name 10. Iron Maiden 11. Run To The Hills 12. Running Free 13. Sanctuary

Disc2

1. The History Of Iron Maiden (part2) "Behind The Iron Curtain" dokument + nagrania na żywo
2. Rock In Rio 1985
3. Ello Texas Tour Footage
4. Raport z trasy, okładki itp
(zapis DVD1 jest taki sam jak VHS z 1985 roku)

Płyta CD (1998, remastering; 1985 [pierwsze wydanie], 1995 [reedycja]
CD1 1. Churchill's Speech 2. Aces High 3. Two Minutes To Midnight 4. The Trooper 5. Revelations 6. Flight of Icarus 7. Rime Of The Ancient Mariner 8. Powerslave 9. The Number Of The Beast 10. Hallowed Be Thy Name 11. Iron Maiden 12. Run To The Hills 13. Running Free
CD2 1. Wrathchild 2. 22 Acacia Avenue 3. Children Of The Damned 4. Die With Your Boots On 5. Phantom Of The Opera

CD1 Nagrania z 4 występów Iron Maiden w Long Beach Arena - 14, 15, 16, 17 Marca 1985 rok.
CD2 Nagrania z występów z Hammersmith Odeon - 8, 9, 10, 12 Sierpnia 1984 rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+
właśnie zaraz mam zamiar kupić bileciki na koncert :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.