Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20144 miejsce

Cyfrowi Latarnicy oświetlają mroki internetu

- To dobry pomysł, żeby zachęcać do internetu starszych ludzi, którzy czasem się go boją. Dzięki temu wiele osób w podeszłym wieku poznało nowych przyjaciół i znowu odkryło radość życia - uważa Artur Barciś, jeden ze zwolenników akcji. Od ponad 2 lat wolontariusze z Polski Cyfrowej Równych Szans uczą korzystać z internetu, obsługiwać sprzęt komputerowy i różne urządzenia teleinformatyczne.

 / Fot. Georgy90/CC 3.0

Dlaczego Latarnik?


Pomysłodawcy aktywizacji pokolenia 50+ w sieci tłumaczą, że każdy Polak powinien surfować swobodnie po internecie, odczytując znaki nowoczesnych technologii. Podobnie żeglarze z łatwością poruszają się po morzu z pomocą sygnałów odbieranych od latarników morskich.

Latarnicy Polski Cyfrowej mają za zadanie dotrzeć do współmieszkańców swoich miejscowości i zaprezentować im zalety korzystania z internetu. Najważniejsze, by poinformować uczestników kursów o szerokim dostępie do informacji w internecie, taniej komunikacji z bliskimi czy zakupach online. Spotkania odbywają się w miejscach publicznych, w których jest dostęp do internetu (np. w bibliotekach, remizach strażackich lub telecentrach).

To ważna akcja


- W ramach projektu systemowego "Działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do internetu" co najmniej 54 tys. osób z obszaru całej Polski zostanie przeszkolonych w zakresie kompetencji cyfrowych - poinformował Wiadomości24 Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. - Już ponad 3175 społeczników zgłosiło się, by pełnić funkcję Latarnika - dodaje Michał Golemo ze stowarzyszenia "Miasta w internecie".

Inicjatywę MWI popiera wielu artystów, ludzi biznesu i polityków. - Uważam, że to dobry pomysł, żeby zachęcać do internetu starszych ludzi, którzy czasem się go boją. Dzięki temu na forum na mojej stronie internetowej wiele osób w podeszłym wieku poznało nowych przyjaciół i znowu odkryło radość życia - powiedział w rozmowie z Wiadomościami24 Artur Barciś, jeden z entuzjastów akcji. Latarników wspierają również informatycy, pedagodzy, psycholodzy i socjologowie.

Kursy od kuchni


- Na początku musiałam nauczyć uczestników podstaw obsługi komputera, używania myszki oraz tworzenia dokumentów tekstowych. Wraz z upływem czasu moja grupa zaczęła coraz lepiej radzić sobie z komputerem, a nawet przełamała się w kwestii korzystania z internetu - relacjonuje Karolina Suska z Łazisk. - Część uczestników początkowo bardzo sceptycznie podeszła do tego tematu. Aktualnie moi "kursanci" potrafią już korzystać z kont elektronicznych, wysyłać SMS-y, a nawet porównywać ceny czy oferty ubezpieczeń - dodała Cyfrowa Latarniczka.

Kursy organizowane w ramach Polski Cyfrowej Równych Szans nie dotyczą jedynie korzystania z komputera. Latarnik Andrzej Grygiel zaproponował, że zaprezentuje chętnym tajniki obsługi aparatów cyfrowych i obróbki zdjęć. Odbyły się nawet lekcje plenerowe. - Będziemy się tego uczyć jeszcze kilka miesięcy - cieszy się Cyfrowy Latarnik z Chorzowa.

Zjazd Latarników Polski Cyfrowej


24 i 25 września w Tarnowie odbędzie się zjazd Cyfrowych Latarników. Udział wolontariuszy jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają noclegi posiłki, warunki do pracy w internecie oraz materiały szkoleniowe. Swój udział zapowiedzieli także m.in. prof. Danuta Huebner (przewodnicząca Komisji Polityki Regionalnej Parlamentu Europejskiego) oraz Sławomir Lachowski (twórca mBanku).
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jak znam życie, obawiam się, że to akcją tylko pozostanie...
W procesie upowszechniania podstawowych umiejętności w pracy z komputerem oraz wykorzystaniem internetu uczestniczę "na żywo" od trzech lat. Temat rzeka. Tak czy siak, popieram takie działania w całej rozciągłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akcja znakomita; należy jednak pokazać tym ludziom, że udzielając się w internecie nie tylko w rozmówkach na forach towarzyskich i czatach - mogą trafić w internecie na chamów , którzy podeszły wiek traktują jak obrazę własnego ego, nie szczędząc epitetów typu "stara babo, babciu, masz Alzheimera, czas do grobu," itp.
Portal W24 jest dla uważnego czytelnika doskonałym przykładem "dyskryminacji wiekowej", młodocianej pyszałkowatości i obelżywych odniesień z racji odmiennych poglądów.
Wystarczy przesledzić wpisy niektórych uczestników, których nie zaszczycę reklamą wymieniając ich nazwiska lub nicki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
  • Jolka
  • 07.09.2012 17:57

Super akcja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.