Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10442 miejsce

Cygańskie perły w błocie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-09 12:15

Pragnę opowiedzieć o Romach, których poznałem w trakcie wyjazdów z pomocą humanitarną na Ukrainę. Ci mężczyźni kiedyś pili, bili swoje żony i robili wiele złych rzeczy, ale ich życie zmieniło się dzięki Jezusowi.

Wioska Chomonin, w tej lepiance mieszkała rodzina z 10 dziećmi / Fot. Jerzy Marcol8 kwietnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Romów. Niewiele o nich wiedziałem do czasu, gdy na zaproszenie pewnej grupy ludzi z rejonu czeskiego Cieszyna, organizującej pomoc charytatywną dla Zakarpacia na Ukrainie, pojechałem do Mukaczewa w kwietniu 2000 roku. Wiedziałem jak może wyglądać bieda i nędza, widziałem wcześniej slumsy Bombaju i Kalkuty, ale to, co zobaczyłem w taborze romskim w Mukaczewie i w innych wioskach zamieszkałych przez Romów, przeszło najgorsze oczekiwania.

W rejonie Mukaczewa na Ukrainie żyje około 40 tysięcy Romów. Mieszkają w osadach zwanych taborami, z których największy jest w Mukaczewie, gdzie żyje około 4500 Romów. Mniejsze tabory są na obrzeżach wiosek zamieszkałych przez Węgrów czy Ukraińców, mają od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Ich domy to różnej wielkości lepianki budowane z wałków, czyli cegieł z gliny mieszanej ze słomą i suszonych na słońcu. W maleńkich lepiankach (około 2x2 m) mieszkają samotnie ludzie starsi, w większych (4x5 m) żyją rodziny, które na ogół są bardzo liczne i mogą mieć nawet kilkanaścioro dzieci. Większość z nich żyła w skrajnej nędzy, bez stałej pracy, dostępu do opieki medycznej, edukacji.

Osady romskie nie mają ani melioracji, ani kanalizacji, ich domy nie mają rynien, a nieutwardzone ścieżki czy ulice po deszczu zamieniają się w bagno. Ludzie korzystają z latryn rozrzuconych pomiędzy domkami, a
wodę do picia czerpią ze studzien wykopanych w ich pobliżu. Tylko w Mukaczewie był wodociąg, skąd ludzie mogli z kilku kranów nabierać wody. W Galierii BSM można zobaczyć warunki ich życia: link

Perły w błocie

'Boisko piłkarskie' w taborze w Mukaczewie / Fot. Jerzy Marcol
Od tamtego czasu byłem na Zakarpaciu około 30 razy. Organizacja, w której pracuję – Biblijne Stowarzyszenie Misyjne (BSM) - zaangażowała się w organizację edukacji podstawowej wśród Romów, ale samo wybudowanie szkoły nie wystarczyło. Aby dziecko poszło do szkoły trzeba je było ubrać, nakarmić, dać lekarstwa, zorganizować zdrową wodę. Dzięki ofiarności ludzi z różnych kościołów, działania te stały się możliwe. Przez kolejne wyjazdy zaprzyjaźniłem się z wieloma Romami.
W tym morzu nędzy, biedy, błota i ludzkiego cierpienia zacząłem odkrywać perły – ludzi zmienionych przez wiarę w Jezusa Chrystusa.
JM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Stan Rs
  • Stan Rs
  • 18.12.2011 01:45

Jeszcze jeden nawiedzony, który próbuje nawracać Cyganów. W 99% oni po to udają, że się "nawrócą", bo chcą dostać coś od organizacji charytatywnych i stowarzyszeń kościelnych. Ja bym cyganów nie znał. Ten kto wierzy w ich zapewnienia, jest idiotą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stan
  • Stan
  • 18.12.2011 01:44

Jeszcze jeden nawiedzony, który próbuje nawracać Cyganów. W 99% oni po to udają, że się "nawrócą", bo chcą dostać coś od organizacji charytatywnych i stowarzyszeń kościelnych. Ja bym cyganów nie znał. Ten kto wierzy w ich zapewnienia, jest idiotą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umierać z głodu i chłodu - http://bsm.org.pl/index.php?D=130
Wstrząsający film zrobiony w grudniu 2007 w taborze w Mukaczewie, pokazujący warunki życia Romów na Ukrainie, w rejonie graniczącym z Unią Europejską. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku niedaleko od nas ludzie żyją w takich warunkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Tomfisha, im potrzebna jest jedna i druga pomoc. Pomagamy im w organizacji edukacji podstawowej - Romów trudno było przyprowadzić do szkół, gdzie niestety często byli dyskryminowani. Dopiero Romowie, którzy sie nawrócili, chcą posyłać dzieci do szkoły, aby nauczyły się czytać i pisać. Kiedy pytałem dlaczego, odpowiadali - bo chcemy, aby czytały Pismo Święte i z niego uczyły się żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ewangelia o Jezusie Chrystusie zmienia ludzi w każdej kulturze. " he he he. Nie w każdej, nie lubię religijnych agitek, pod każdą postacią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba też wolał bym Euro niż Jezusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachwyciło mnie piękno i uniwersalizm tekstu, gdy zmieniłem wystąpienia słowa 'Jezus' słowem "IPhone", a "Bóg" słowem "Apple". Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.04.2009 12:41

Zdjęcia bardzo mi się podobają, wolałbym w czarnobieli, byłyby bardziej sugestywne.
Reszta już nie za bardzo.
Im jest raczej potrzebna ludzka pomoc, nie Boża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.