Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3251 miejsce

Cygańskie perły w błocie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-09 12:15

Pragnę opowiedzieć o Romach, których poznałem w trakcie wyjazdów z pomocą humanitarną na Ukrainę. Ci mężczyźni kiedyś pili, bili swoje żony i robili wiele złych rzeczy, ale ich życie zmieniło się dzięki Jezusowi.

Wioska Chomonin, w tej lepiance mieszkała rodzina z 10 dziećmi / Fot. Jerzy Marcol8 kwietnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Romów. Niewiele o nich wiedziałem do czasu, gdy na zaproszenie pewnej grupy ludzi z rejonu czeskiego Cieszyna, organizującej pomoc charytatywną dla Zakarpacia na Ukrainie, pojechałem do Mukaczewa w kwietniu 2000 roku. Wiedziałem jak może wyglądać bieda i nędza, widziałem wcześniej slumsy Bombaju i Kalkuty, ale to, co zobaczyłem w taborze romskim w Mukaczewie i w innych wioskach zamieszkałych przez Romów, przeszło najgorsze oczekiwania.

W rejonie Mukaczewa na Ukrainie żyje około 40 tysięcy Romów. Mieszkają w osadach zwanych taborami, z których największy jest w Mukaczewie, gdzie żyje około 4500 Romów. Mniejsze tabory są na obrzeżach wiosek zamieszkałych przez Węgrów czy Ukraińców, mają od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Ich domy to różnej wielkości lepianki budowane z wałków, czyli cegieł z gliny mieszanej ze słomą i suszonych na słońcu. W maleńkich lepiankach (około 2x2 m) mieszkają samotnie ludzie starsi, w większych (4x5 m) żyją rodziny, które na ogół są bardzo liczne i mogą mieć nawet kilkanaścioro dzieci. Większość z nich żyła w skrajnej nędzy, bez stałej pracy, dostępu do opieki medycznej, edukacji.

Osady romskie nie mają ani melioracji, ani kanalizacji, ich domy nie mają rynien, a nieutwardzone ścieżki czy ulice po deszczu zamieniają się w bagno. Ludzie korzystają z latryn rozrzuconych pomiędzy domkami, a
wodę do picia czerpią ze studzien wykopanych w ich pobliżu. Tylko w Mukaczewie był wodociąg, skąd ludzie mogli z kilku kranów nabierać wody. W Galierii BSM można zobaczyć warunki ich życia: link

Perły w błocie

'Boisko piłkarskie' w taborze w Mukaczewie / Fot. Jerzy Marcol
Od tamtego czasu byłem na Zakarpaciu około 30 razy. Organizacja, w której pracuję – Biblijne Stowarzyszenie Misyjne (BSM) - zaangażowała się w organizację edukacji podstawowej wśród Romów, ale samo wybudowanie szkoły nie wystarczyło. Aby dziecko poszło do szkoły trzeba je było ubrać, nakarmić, dać lekarstwa, zorganizować zdrową wodę. Dzięki ofiarności ludzi z różnych kościołów, działania te stały się możliwe. Przez kolejne wyjazdy zaprzyjaźniłem się z wieloma Romami.
W tym morzu nędzy, biedy, błota i ludzkiego cierpienia zacząłem odkrywać perły – ludzi zmienionych przez wiarę w Jezusa Chrystusa.
JM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Stan Rs
  • Stan Rs
  • 18.12.2011 01:45

Jeszcze jeden nawiedzony, który próbuje nawracać Cyganów. W 99% oni po to udają, że się "nawrócą", bo chcą dostać coś od organizacji charytatywnych i stowarzyszeń kościelnych. Ja bym cyganów nie znał. Ten kto wierzy w ich zapewnienia, jest idiotą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stan
  • Stan
  • 18.12.2011 01:44

Jeszcze jeden nawiedzony, który próbuje nawracać Cyganów. W 99% oni po to udają, że się "nawrócą", bo chcą dostać coś od organizacji charytatywnych i stowarzyszeń kościelnych. Ja bym cyganów nie znał. Ten kto wierzy w ich zapewnienia, jest idiotą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umierać z głodu i chłodu - http://bsm.org.pl/index.php?D=130
Wstrząsający film zrobiony w grudniu 2007 w taborze w Mukaczewie, pokazujący warunki życia Romów na Ukrainie, w rejonie graniczącym z Unią Europejską. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku niedaleko od nas ludzie żyją w takich warunkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Tomfisha, im potrzebna jest jedna i druga pomoc. Pomagamy im w organizacji edukacji podstawowej - Romów trudno było przyprowadzić do szkół, gdzie niestety często byli dyskryminowani. Dopiero Romowie, którzy sie nawrócili, chcą posyłać dzieci do szkoły, aby nauczyły się czytać i pisać. Kiedy pytałem dlaczego, odpowiadali - bo chcemy, aby czytały Pismo Święte i z niego uczyły się żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ewangelia o Jezusie Chrystusie zmienia ludzi w każdej kulturze. " he he he. Nie w każdej, nie lubię religijnych agitek, pod każdą postacią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba też wolał bym Euro niż Jezusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachwyciło mnie piękno i uniwersalizm tekstu, gdy zmieniłem wystąpienia słowa 'Jezus' słowem "IPhone", a "Bóg" słowem "Apple". Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.04.2009 12:41

Zdjęcia bardzo mi się podobają, wolałbym w czarnobieli, byłyby bardziej sugestywne.
Reszta już nie za bardzo.
Im jest raczej potrzebna ludzka pomoc, nie Boża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.