Facebook Google+ Twitter

Cygańskie rytmy w Babimoście

Nagradzani są na festiwalach i przeglądach muzyki cygańskiej w kraju i za granicą. Wszędzie podkreślają swoją polskość bo tutaj się urodzili, tutaj mieszkają i tutaj rozwijają talent, nie posiadając swego państwa Polska jest ich ojczyzną.

 / Fot. Józef NawrockiCygański Teatr Muzyczny Terno istnieje już 57 lat, jego założycielem jest wywodzący się z od pokoleń muzykującej rodziny Edward Dębicki. Dzieciństwo i młodość Dębickiego związane było z muzykowaniem, mając 10 lat grał na akordeonie w taborowej orkiestrze założonej przez wujków. Razem z nim grali na harfach Antoni Krzyżanowski, Dionizy i Andruszka Wajs, na kontrabasie Wańka Wajs, na skrzypcach Karol Siwak i jego brat Stanisław oraz Tadeusz Wajs, na perkusji brat popularnej Papuszy „Bielak” Wajs.

Muzykowanie tak wciągnęło młodego Edwarda, że mając 20 lat w 1955 roku założył swój zespół o nazwie „Kham” czyli „Słońce”. Po dwóch latach występów zmieniono nazwę zespołu na „Terno”, co w przetłumaczeniu na język polski znaczy „Młody”. Nazwa „Terno” utrzymuje się do chwili obecnej. Jak mówi Edward Dębicki w zespole systematycznie ćwiczy około 40 osób, przygotowanych do występów jest około 30 członków, pozostali muszą się jeszcze uczyć. Swoimi występami zespół propaguje kulturę, tradycję i zwyczaje cygańskie, spełniając tym samym marzenia założyciela oraz pozostałych występujących artystów.

Od 1965 roku po zdanych egzaminach przed Komisją Weryfikacyjną Ministerstwa Kultury i Sztuki zespół „Terno” otrzymuje uprawnienia zawodowych artystów estradowych, staje się więc zespołem profesjonalnym. Od tego czasu artyści z „Terno” występują pod egidą przedsiębiorstw estradowych, daje im to większe możliwości występów nie tylko na estradach krajowych ale także poza granicami Polski. Ich występy cieszą się dużym zainteresowaniem niemal we wszystkich państwach Europy oraz w USA i Kanadzie, z ogromnym powodzeniem występują na licznych festiwalach i przeglądach muzyki cygańskiej w kraju i za granicą. Podczas zagranicznych występów stale podkreślają swoją polskość bo tutaj się urodzili, tutaj mieszkają i tutaj mają możliwości artystycznego rozwoju, nie posiadając swego romskiego państwa Polska jest ich ojczyzną.

Dobrze się stało, że podczas dwudniowych obchodów Dni Babimostu (woj. lubuskie) sobota 14 czerwca poświęcona została kulturze romskiej. Odwiedzający mogli zapoznać się z kulturą Romów, ich zwyczajami, zjeść tradycyjne cygańskie potrawy oraz skorzystać z porad wróżki. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert zespołu „Terno” oraz tzw. Gwiazdy Wieczoru którą był Ivan Komarenko.

Więcej o kulturze Romów oraz ich historii, zwyczajach i zwierzeniach w kolejnych artykułach.

Zapraszam do galerii pod tym samym tytułem http://www.wiadomosci24.pl/artykul/cyganskie_rytmy_w_babimoscie_zdjecia_306719.html
http://www.wiadomosci24.pl/autor /jozef_nawrocki,375591,an,aid.html


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Będę odwiedzał systematycznie panie Wiesławie

Komentarz został ukrytyrozwiń

prosze zapoznac sie z tym materialem w ktorego powstaniu mam pewien udzial http://www.andrychow.org/?p=25347

Komentarz został ukrytyrozwiń

kultura romska jest czescia kultury polskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przygotowuję materiał o Papuszy

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Terno" - Edward Dębicki na stałe związany z Gorzowem Wielkopolskim.
W tym zespole Papusza zapowiadała i śpiewała swoje imporwizowane gila romane-ową poetycką melodyką cygańskiego języka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.