Facebook Google+ Twitter

Cyklon zniszczył 65 proc. pól ryżowych Birmy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-07 14:02

Katastrofalne skutki przejścia na Birmą cyklonu Nargis odczują nie tylko Birmańczycy. Zniszczone przez cyklon uprawy ryżu spowodują istotne braki tego zboża zarówno w samej Birmie, jak i w Bangladeszu oraz Sri Lance.

Oba te kraje sprowadzały ryż z Birmy. Według przedstawiciela Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z Bangkoku, zniszczeniom uległy ogromne obszary uprawy ryżu w rejonie delty rzeki Irrawaddy. Region ten był tradycyjnym spichlerzem Birmy, a zbiory z tej części kraju pozwalały na eksport, głównie do Bangladeszu oraz na Sri Lankę.

Eksperci z FAO uważają, że po przejściu cyklonu Nargis zniszczeniu uległy pola, które dostarczały 65 procent krajowej produkcji ryżu i stanowiły 50 procent nawadnianych pól ryżowych w całej Birmie.

Jeżeli oceny te się potwierdzą, Birma nie tylko nie będzie mogła wywiązać się ze swych zobowiązań eksportowych, ale sama będzie musiała ryż importować. Według ekspertów pogłębi to znacznie kryzys na światowym rynku ryżu, a jego ceny i tak już bardzo wysokie, mogą jeszcze wzrosnąć. Obecny kryzys jest między innymi efektem ubiegłorocznego cyklonu, który spustoszył uprawy ryżowe w Bangladeszu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.