Facebook Google+ Twitter

Cypr - wyspa miodem i winem płynąca

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-16 00:37

Cypr - wyspa miodem i winem płynąca, słodsza niż usta dziewczyny - tak pisali o niej antyczni pisarze.

 / Fot. Wiesław UrbańczykNa skrzyżowaniu trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki leży miedziano-zielony skrawek ziemi o zadziwiająco niezniszczalnej i bogatej historii. To Cypr - wyspa miodem i winem płynąca, słodsza niż usta dziewczyny - tak pisali o niej antyczni pisarze.

Z warszawskiego Okęcia wylatujemy samolotem do Larnaki. Lot trwa ok. 3 godzin. Temperatura powietrza na Cyprze wynosi ok. 35 st.C, a temperatura wody w Morzu Śródziemnym 27 st.C. Przechodzimy krótką odprawę paszportową i udajemy się do pięciogwiazdkowego hotelu w Paphos.

Pierwszy dzień zaczynamy od niezapomnianej wyprawy na dziewiczy półwysep Akamas, stanowiący unikatowy rejon o fascynującej faunie i florze, zadziwiających krajobrazach i wybrzeżach. Rozpoczynamy od wąwozu Avakas. Półwysep Akamas położony jest najdalej na zachód wysuniętej części Cypru, jest niemal bezludny. Służy jako poligon stacjonującym na wyspie wojskom brytyjskim. W zatoce Lara na piaszczyste plaże raz do roku przypływają zielone morskie żółwie i składają tam jaja.

 / Fot. Wiesław UrbańczykMy rozpoczęliśmy wędrówkę szlakami prowadzącymi pośród nietkniętej przyrody. Po krótkim spacerze w kanionie udajemy się do źródeł Afrodyty. Afrodyta była jedną z dwunastu bóstw starożytnej Grecji, ucieleśnieniem piękna, miłości i płodności. To najpiękniejsza z greckich bogiń - żona boga ognia i żelaza - Hefajstosa. Jej ognisty temperament co chwilę dawał o sobie znać, wśród jej kochanków byli bogowie i zwykli śmiertelnicy. Jednak jej największą miłością i zarazem porażką był Adonis. Jedna z historyjek opowiada o tym, jak to mityczny Pigmalion, niespokojny artysta, nie mógł spotkać tej jednej jedynej i wreszcie pełen rozpaczy z biało-mlecznego bloku marmuru wyrzeźbił posąg kobiety, o której zawsze marzył. W ten posąg przelał swoje wszystkie skrywane dotąd uczucia. Poprosił Afrodytę aby zamieniła posąg w żywą kobietę, i tak to Pigmalion otrzymał swoją ukochaną Galateę. Bogini miała również swoje ulubione miejsca, w których zażywała kąpieli. Łaźnie Afrodyty znajdują się na półwyspie Akamas. Jest to niewielki, ale bardzo malowniczy staw ukryty w cieniu drzew figowych otoczony pięknymi kwiatami, do którego woda spływa po wapiennych skałach.

Wielu wędrowców opisywało piękno tego miejsca, bo tutaj bogini piękności miała swoje królestwo. Na zachód od łaźni Afrodyty udajemy się do miejsca zwanego jako Fontana Amorosa, co znaczy źródło miłości. Są to dwa źródła, w jednym z nim jest woda wymieszana z miodem a w drugim z trucizną. W tych źródłach Eros zanurzał swe strzały i oto tajemnica wypływa na jaw - dlaczego miłość jest słodka lub gorzka? Bogini piękna i miłości według podań greckich narodziła się z bólu i walki. Jej piękne ciało zrodzone zostało z krwi Uranosa i morskiej piany, która niosła ją poprzez bezkresne morze, ażeby wreszcie nieopodal starożytnego Patos wynieś na brzeg przy skałach Petra tou Romiou. Legenda głosi, że każdy kto zażyje kąpieli w tym pełnym uroku miejscu, będzie tak piękny jak Afrodyta. Ta magiczna skała przyciąga co roku tysiące turystów, my również to miejsce odwiedziliśmy i pamiątkowy kamień w kształcie serca przywieźliśmy dla swojej ukochanej osoby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.