Facebook Google+ Twitter

Cyryl I, Patriarcha Moskwy i Wszechrusi przybył do Polski

Jest to pierwsza wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi w Polsce i w ogóle w kraju kultury zachodniej. Przybył na zaproszenie Cerkwi prawosławnej. Pozostanie w Polsce do 19 sierpnia.

Sonda

Czy ta wizyta ma dla Ciebie znaczenie?

Rozpoczęła się wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I w Polsce. / Fot. PAP/Paweł SupernakGłównym celem wizyty Patriarchy jest podpisanie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Józefem Michalikiem przesłania o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego.

Dzisiaj patriarcha odwiedzi najpierw prawosławną Katedrę Metropolitalną św. Marii Magdaleny, polskich biskupów i prezydenta. W piątek podpisze wymieniony akt w Zamku Królewskim w Warszawie. W sobotę odwiedzi Białystok i Świętą Górę Grabarkę. Wizyta jest odpowiedzą na wizytę metropolity Sawy w Rosji.

Wizyta Patriarchy jest szczególnie ważna dla 600 tys. polskich prawosławnych, mieszkających głównie w Polsce wschodniej. Ma wesprzeć także dialog polsko-rosyjski, który z uwagi na historię jest bardzo trudny. Wystarczy wspomnieć wydarzenia z początku XVII wieku, gdy Polacy najechali Moskwę i próbowali osadzić na rosyjskim tronie syna Zygmunta III Wazy, Władysława IV lub działania księdza Piotra Skargi, który namawiał do nawrócenia prawosławnych na rzymski katolicyzm. Ostatecznie udało się nawrócić część prawosławnych na nową wiarę grekokatolicyzm, który zachowuje rytuały prawosławne, ale przyjmuje dogmaty katolickie i władzę papieską.

Wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I w Polsce. Patriarcha Cyryl I (P) witany przez zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce metropolity Sawę (L), po przylocie na warszawskim lotnisku wojskowym Okęcie. / Fot. PAP/Paweł SupernakCieniem na stosunkach Kościoła i Cerkwi kładą się też lata, gdy Polska była pod zaborem rosyjskim. Religię wykorzystywano też do podkreślenia dominacji rosyjskiej. Na obecnym placu Józefa Piłsudskiego stanął wtedy zbudowany przez zaborców Sobór św. Aleksandra Newskiego, który miał być symbolem rosyjskiej władzy nad Polską. Po odzyskaniu niepodległości został on zburzony.

Ostatnim wydarzeniem, które podgrzało atmosferę stosunków polsko-rosyjskich, była katastrofa smoleńska. W związku z tą wizytą arcybiskup Michalik zaapelował, by PIS zakończył dyskusje o Smoleńsku.

Sam Cyryl I jest postacią kontrowersyjną. Zarzuca się mu współpracę z KGB oraz sprzyjanie Władimirowi Putinowi, który po latach prześladowań cerkwi za czasów Związku Radzieckiego bardzo ją wspiera finansowo i politycznie.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

chech
 • chech
 • 18.08.2012 10:01

Wizyta ma charakter religijny? - Byłoby świetnie, niestety zostanie ona wykorzystana politycznie. Rosjanie przypomną światu przy pierwszej okazji że próbowali wysłali Cyryla ale z Polakami nie da się żyć. No chyba że nie damy im okazji - ale to to już fantastyka. A co do religii nie dziwiłbym się że strona prawosławna pójdzie na jakieś ustępstwa by później ich nie przestrzegać - tak jak było z żywnością kraje unii narozrabiały a my od Rosji dostaliśmy w tyłek. Tłumaczenia Rosji będą różne w tym są mistrzami.
Rosja potrzebuje takich stosunków z Polską jakie są teraz -chłodnych, po prostu mają na kogo zwalić winę jeśli chcą coś ugrać stosunkach z Unią Europejską (np rurociągi), sprawach zbrojeń z USA (tarcza antyrakietowa) W ten sposób im pomagamy tą naszą rusofobią, dlatego sprawa Katyńska jest nie wyjaśniona taki stan rzeczy im pasuje - mają nas czym drażnić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 17.08.2012 16:57

Jakiś geniusz zarzuca kościołowi że wysyła księży do Rosji.A co w tym dziwnego jeśli jest tam kilka milionów katolików a nie wolno im seminarium duchownego otworzyć.To smutne że Cyryl odmawiał katolikom rosyjskim wizyty Papieża jet tak fetowany w Polsce.Jak na urągowisko Janowi Pawłowi II.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
 • Jolka
 • 17.08.2012 16:03

Nawiasem mówiąc @ panie Kędzierski co mają do tego zwykli ludzie obu krajów ?
Poruszył pan tyle wątków .....a wizyta ma charakter religijny .
Rzepa zawsze dostaje wiadomości [ z tajemnych źródeł ] , których nikt nie potwierdza .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problemem nie są stosunki między narodami: polskim i rosyjskim.

I jedni i drudzy wiele wycierpieli w totalitarnym sowieckim systemie, przecietny Polak z przeciętnym Rosjaninem dogada się bez kłopotu. Rosyjski naród pięknie pokazał solidarność z Polakami bezpośrednio po tragedii smolenskiej. Dokładnie przeciwnie niż wywodzaca się z KGB władza, która praktycznie sparaliżowała możliwość rzetelnego zbadania przyczyn wypadku. Zwrócili na to uwagę również rosyjscy dysydenci, którzy skrytykowali postawę swoich władz w liście otwartym zamieszczonym w Rzeczpospolitej.

Rosjanie z organizacji "Memoriał" dbają o prawdę i pamięć historyczną, zostali zresztą za to odznaczeni przez ŚP prezydenta Kaczyńskiego. Wspierają nas w działaniach mających na celu rehabilitację ofiar Katynia. Szlaban dla prawdy i sprawiedliwości, które są fundamentem pojednania stawia Kreml, dla którego historia ZSRR to powód do dumy.

Tak więc do pełnego pojednania jest potrzebna dekomunizacja i demokratyzacja Rosji. Droga do tego jest jeszcze daleka, choć stutysięczne demonstracje opozycji demokratycznej na ulicach Moskwy dały nadzieję, że może kiedyś będzie to możliwe.

Z naszej strony o prawdziwym pojednaniu będzie mozna powiedzieć, gdy polska władza przestanie się władzy na Kremlu bać, traktować ją w sposób przypominajacy czasy PRL. Gdy nie będzie tematów tabu, lęku przed pomnikami i rocznicami, robienia dobrej miny do złej gry.

Gdy przyjazdem rosyjskich kibiców na mecz nie będzie zajmować się osobiście premier, minister sportu i władze miasta.
Gdy ochrona prezydenta Polski w Rosji będzie miała takie same prawa jak ochrona prezydenta Rosji w Polsce.
Gdy polska prokuratura na terenie Polski nie będzie musiała stosować się do wytycznych władz rosyjskich jak w śledztwie smoleńskim.
Gdy bedziemy mogli przesunąć warszawski pomnik Armii Czerwonej na cmentarz, a w jego miejscu postawić pomnik bitwy 1920 roku.
Gdy katolicy w Rosji beda mieli takie same prawa jak prawosławni w Polsce.

Nawiasem mówiąc nie było żadnego stwierdzenia abp Michalika iż PiS ma zakończyć dyskusje o Smoleńsku. Przewodniczący KEP stwierdził tylko tyle, że szafowanie oskarżeniami w momencie, gdy jesteśmy na etapie -jak to ujął- "poszukiwań i badań" (a nie jak deklarują nasi rządzący- wszystko już wiemy) nie powinno mieć miejsca.

Słowa te odnoszą się w równym stopniu do tych, którzy oskarżają o "krew na rękach" niektórych polityków odpowiedzialnych za zaniedbania w związku z tragedią, jak też do tych którzy bezpodstawnie oskarżali pilotów, generała Błasika, czy śp prezydenta. Dokąd nie znamy przyczyn tragedii nie mozna ferować wyroków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
 • Henryk
 • 16.08.2012 23:03

Cyryl zawsze uległy władzy został wysłany przez samca Alfa,czyli Putina oraz Miedwiediewa. Cyryl niczego sam bez uzgodnienia z władzą na Kremlu nie zrobi. Michalik nie zostałby arcybiskupem,gdyby nie przyznał się wcześniej do współpracy jako TW. To człowiek interesowny,który przypuszczalnie chce tym gestem przejść do historii nie tylko jako TW z czego głównie zasłynął. Powiela ideę Wyszyńskiego,Wojtyły i biskupów polskich. Jednak tamci,którzy pierwsi wyciągnęli rękę do Niemców zrobili to całkiem bezinteresownie a tutaj chodzi nie tylko o pojednanie ale także o czyjeś interesy. To nie to samo,tym bardziej,że Cyryl nie jest niezależny,współpracował i współpracuje z rządem Kremla,który nie jest demokratyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olgierd
 • Olgierd
 • 16.08.2012 17:04

Wizyta zbędna i nic nie znacząca.Za pół roku nikt nie będzie pamiętał kiedy i po co on tu był.A swoją drogą ciekawe że cerkiew rosyjska do końca uparcie odmawiała zaproszenia papieżowi Janowi Pawłowi II.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
 • Jolka
 • 16.08.2012 16:32

WIZYTA BARDZO POTRZEBNA DLA OBU NARODÓW.
Sonda śmieszna !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.