Facebook Google+ Twitter

Cyryl I: społeczeństwo bez Boga jest skazane na niepowodzenie

Ostatni dzień wizyty zwierzchnika rosyjskich prawosławnych. Patriarcha Cyryl wezwał na górze Grabarce do budowania wspólnego frontu przeciw wykluczaniu religii z życia społeczeństw.

Cyryl I / Fot. Serge Serebro, CC 3.0Polacy i Rosjanie wiedzą, że budowanie dobrego społeczeństwa bez Boga jest skazane na niepowodzenie - powiedział w wystąpieniu na Św. Górze Grabarce na Podlasiu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi, patriarcha Cyryl I. 19 sierpnia przewodniczył tam liturgii w obchodzone dzisiaj przez prawosławie święto Przemienienia Pańskiego.

Wy w Polsce, a my w Rosji, w b. ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga. Mamy unikalne doświadczenie, co to znaczy budować przez ludzi państwo bez Boga i wiemy, że taka budowa obraca się później przeciwko samemu człowiekowi - mówił hierarcha.

Polacy i Rosjanie mogą pokazać całemu światu, że budowanie dobrego i rozwijającego się społeczeństwa bez Boga i wiary jest skazane na niepowodzenie – kontynuował władyka.

Dla nas Grabarka jest Taborem w Polsce, ponieważ tutaj przybywa tak wielu ludzi, którzy chcieliby dotknąć tego świętego miejsca i odczuć panującą tutaj łaskę Bożą - powiedział Cyryl I, nawiązując do obchodów Święta Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. - Niech Pan strzeże Polskę i Świętą Ruś, niech strzeże nas wszystkich – życzył patriarcha moskiewski i Całej Rusi.

Po godzinie 17 dostojni goście żegnani przez wiceministra administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego oraz ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandra Aleksiejewa odlecieli do Moskwy.

Pełny tekst przesłania patriarszego z Góry Grabarki

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jest jednak lekarstwo. Niech przedmówca poszuka po necie albo w programach telewizyjnych filmów o tym, jak wyglądały wojny między starożytnymi Grekami względnie czym się kończyła bitwa przegrana z legionem rzymskim, bo bledną przy tym zbrodnie wojny trzydziestoletniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedmówca mnie ubawił. Takie są skutki dzisiejszego "wykształcenia" po linii najmniejszego oporu w niedoinwestowanych i pozbawionych porządku przechowalniach dzieci i młodzieży. Niedługo już wszyscy nie będący historykami czasów nowożytnych zapomną. że wojny religijne były skutkiem walki między Francją, Anglią, Holandią i Hiszpanią o panowanie na morzu i w koloniach, a nie na odwrót.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 21.08.2012 08:32

Taaaa... No właśnie monoteizmy usilnie dążą do tego by "na całym świecie byłby jeden Bóg i jedna wiara" i dla tego jest jak jest. Inaczej na świecie byłoby właśnie wówczas gdyby powszechny stał się politeizm w ramach którego każdy sobie może wierzyć i uważać za najwyższego co chce. Nie bez powodu zdecydowana większość tzw. wojen religijnych (motywowana przyczynami religijnymi) to wojny monoteizmów, które nie tylko zakładają że to ich bóg jest nie tyle nawet najwyższym co jedynym ale nawet utrzymują że to ich sposób zbliżenia się do niego jest tym jedynym właściwym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
  • chech
  • 20.08.2012 13:27

To społeczeństwo tworzy Boga i później wmawia sobie że jest odwrotnie. Jak byłoby inaczej to na całym świecie byłby jeden Bóg i jedna wiara. Nawet u Papuasów na zapomnianej przez Boga wyspie. Ale my naprawiamy to co Bóg spaprał i wysyłamy tam misjonarzy - dobre co? Zapomniał się im przedstawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że owi bogowie nie ustalają między sobą, który jest najważniejszy tylko używają do tego wiernych...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 20.08.2012 11:55

PS.
> społeczeństwo bez Boga jest skazane na niepowodzenie

...ale którego Boga?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 20.08.2012 11:52

> Patriarcha Cyryl wezwał na górze Grabarce do budowania wspólnego frontu przeciw wykluczaniu religii z życia społeczeństw.

No tak... Najpierw sami wykluczyli wiele wierzeń etnicznych z życia społeczeństw a teraz wzywają do "budowania wspólnego frontu przeciw wykluczaniu religii" - hipokryzja czystej (?) wody...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.