Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24825 miejsce

Cyryl I wśród wiernych na Grabarce w Święto Przemienienia Pańskiego

Patriarcha rosyjski Cyryl I zakończył trzydniową wizytę w Polsce obecnością na św. górze Grabarce w Podlaskiem, gdzie w niedzielę, 19 sierpnia, odbyły się główne tradycyjne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego - najważniejszego w tym sanktuarium.

Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego na górze Grabarce, należy do jednego z najważniejszych w roku liturgicznym świąt cerkiewnych. Każdego roku na Grabarkę przyjeżdżają tysiące wiernych z kraju i zagranicy. Według szacunków policji, w tegorocznych niedzielnych obchodach święta, wzięło udział ok. 12 - 15 tys. osób. Podobnie było również w przeddzień – w sobotę, 18 sierpnia, kiedy wieczorem zebrało się na Górze Grabarce około 15 tys. osób.

Liturgię główną, odprawioną w niedzielę przy ołtarzu polowym, prowadzili: patriarcha Cerkwi rosyjskiej Cyryl I i zwierzchnik Cerkwi w Polsce - metropolita Sawa, w asyście hierarchów cerkiewnych z kraju i zagranicy. W uroczystości brali udział polscy goście, m.in. szef Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz – czytamy w serwisie i.

Metropolita Cerkwi w Polsce – Sawa, podkreślił w homilii, że dzisiejsze problemy, przed którymi stoi świat, jak wojny, podziały, terroryzm, kryzys ekonomiczny, zjawiska patologiczne i walka z Bogiem, wymagają "wspólnego świadectwa prawosławnego i chrześcijańskiego". Zwrócił uwagę, że nauka i tradycja Kościoła ukazują drogowskazy dla współczesnego człowieka. Na pamiątkę pobytu na Świętej Grabarce metropolita Sawa wręczył Cyrylowi m.in. dużą ikonę męczenników chełmsko-podlaskich.

Rosyjski hierarcha Cyryl I, w swoim wystąpieniu wskazał znaczenie wiary w życiu człowieka. Podkreślił, że łaska Boża w odpowiedzi na wiarę człowieka, zbawia go i "przemienia otaczający go świat". Natomiast wiara człowieka i człowiek odgrywają ważną rolę w przeobrażeniu świata – mówił Cyryl.

Patriarcha Cyryl I podkreślał, że chrześcijanin nie może ograniczać się w promocji chrześcijaństwa, do samego siebie i swojej rodziny, bo, jak powiedział, nie może realizować swojej wiary w getcie. Akcentował, że tylko motywując swoje działania wiarą, człowiek może uczestniczyć w przemienianiu świata. Dodał, że na tym też opiera się nasza obecność w publicznym świecie i społecznej działalności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.