Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Cysorz" Tadeusz Chyła w sopockiej galerii sztuki

Redakcja
Plakat wystawy malarstwa Tadeusza Chyły.
Plakat wystawy malarstwa Tadeusza Chyły. www.pgs.pl
Jeszcze tylko przez kilka dni, do końca lipca bieżącego roku, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie czynna będzie wystawa malarstwa Tadeusza Chyły, którego większość kojarzy raczej z działalnością estradową.

Ta wystawa to swoisty powrót artysty do miasta, w którym się urodził w 1933 roku (zmarł dwa lata temu). Na Wybrzeżu Tadeusz Chyła rozpoczął swoją karierę artystyczną. Z wykształcenia był malarzem, ukończył (w 1961 r.) studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jego nauczycielami byli twórcy tak zwanej szkoły sopockiej: Juliusz Studnicki i Jacek Żuławski. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografię. Pod względem stylistyki najbliższy był mu koloryzm.

Główną jednak dziedziną, z uprawiania której Tadeusz Chyła zapisał się w powszechnej świadomości jest piosenka, estrada i kabaret. Debiutował w gdańskim teatrzyku studenckim Bim-Bom, z którym związani byli tacy artyści, jak Zbigniew Cybulski, Jacek Fedorowicz i Bogumił Kobiela. Chyła śpiewał akompaniując sobie na gitarze. Z Bim-Bomem odbył wiele tourne po Polsce i poza jej granicami, m.in. po Austrii, Belgii, Francji, Holandii. Potem Chyła zaangażował się w tworzenie kabaretu To Tu, by w 1968 roku wraz z jackiem Nieżychowskim, Kazimierzem Grześkowiakiem i Andrzejem Zakrzewskim Silną Grupę Pod Wezwaniem, z którą odniósł największe sukcesy i wylansował takie przeboje, jak "Ballada o krowie", "Ballada o Zenku Dreptaku", "Tamara", "Sen psa" i przede wszystkim "Ballada o cysorzu". Chyła współpracował też z kabaretem Wagabunda, a od 1973 roku kontynuował karierę solową. Wystąpił też w filmach "Małżeństwo z rozsądku", "Do widzenia, do jutra" i "Milion za Laurę".

Trzydzieści pięć obrazów Tadeusza Chyły prezentowanych w holach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostało zebranych dzięki staraniom wdowy po artyście, Alicji Chyle oraz kolekcjonerów Ewy i Pawła Bogutów. Płótna wyróżniają się harmonijnie dobraną paletą żywych, wyrazistych barw, tworzących bardzo specyficzny nastrój dzieł Chyły. Szeroka jest również tematyka prezentowanych płócien - od aktów i portretów do pejzaży (nie zawsze realistycznych) i martwych natur. Warto zapoznać się z dokonaniami słynnego "Cysorza" w dziedzinie plastycznej, tym bardziej, że jego obrazy eksponowane są niezwykle rzadko (obecna wystawa w Sopocie jest bodaj dopiero szóstą prezentacją jego prac malarskich).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto