Facebook Google+ Twitter

CYTOLOGIA – BADANIE WAŻNE DLA KAŻDEJ KOBIETY

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-12-22 13:35

Cytologia jest metodą diagnostyczną stosowaną przez ginekologów, służącą wykrywaniu stanów przednowotworowych i raka inwazyjnego szyjki macicy. Badanie cytologiczne polega na badaniu narządów rodnych kobiety w celu wcześniejszego wykrycia z

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet – statystyki wskazują, że rocznie diagnozuje się go u 5 tys. Polek. Niestety podobnie jak w przypadku mammografii, niewiele kobiet jest świadomych zagrożenia i nie robi regularnych badań.
Na pierwsze badanie kobieta powinna się zgłosić w wieku 20-25lat. Badanie jest bezbolesne i polega ono na pobraniu materiału do badania, co następuje w wyniku wprowadzenia do pochwy wziernika i pobraniu próbki przy użyciu specjalnego przyrządu przypominającego szczoteczkę w kształcie trójzębu. Pobraną próbka lekarz nakłada na szkiełko laboratoryjne i zabarwia odpowiednim odczynnikiem. Następnie materiał przekazany jest do badania przez wykwalifikowanego cytologa.
Wyniki badania oceniane są w pięciu stopniach i przypisywane do odpowiedniej grupy:I grupa: prawidłowy stan szyjki macicy, bez powodów do niepokoju.

II grupa: istnienie nielicznych nieprawidłowych komórek w warstwach głębszych nabłonka lub zmianach zapalnych, co jednak nie stanowi powodu do niepokoju.

III grupa: komórki dysplastyczne, które mogą się przekształcić w zmiany nowotworowe. Wyniki, które są sklasyfikowane w tej grupie, są wskazaniem do przeprowadzenia następnych badań, w tym również histopatologicznych.

IV grupa: istnieje podejrzenie obecności komórek nowotworowych. Wynik tego badania wymaga dodatkowej biopsji i określenia, czy w szyjce macicy faktycznie występują zmiany nowotworowe, a jeśli tak, to jakiego rodzaju jest to nowotwór. Zdarza się, że ta grupa jest też wskazaniem do częściowego usunięcia szyjki macicy.

V grupa: bardzo liczne komórki nowotworowe. W tym wypadku narządy rodne kobiety są usuwane, a po operacji stosowana jest chemioterapia lub radioterapia.

Ten sam temat opisywałam już tu:
http://medcentre.pl/title,czemu-sluzy-cytologia-i-jak-czesto-powinno-sie-ja-wykonywac.htm
(Natalia Walińska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zajawka całkowicie skopana... Cytologia jest nauką zajmująca się budową, funkcjami, rozwojem i podziałem komórek roślinnych i zwierzęcych. Natomiast badanie cytologiczne, to badanie mikroskopowe preparatu przygotowanego z tzw. wymazu z błon śluzowych narządu rodnego kobiety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.