Facebook Google+ Twitter

Cytologia i mammografia - obowiązkowe badania pracownicze?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-13 14:50

Ministerstwo Zdrowia chce, by cytologia i mammografia były włączone do obowiązkowych badań pracowniczych dla kobiet. Szefowa resortu Ewa Kopacz zapowiedziała podczas spotkania z samorządowcami, że przygotowywane są odpowiednie zmiany w Kodeksie Pracy.

Ewa Kopacz zapewniła, że badania będą bezpłatne dla pań, a sfinansowane zostaną z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prezes Polskiej Unii Onkologii profesor Janusz Meder uważa, że wpisanie cytologii i mammografii do obowiązkowych badań okresowych dla kobiet, poprawi wczesne wykrywanie nowotworów piersi i szyjki macicy.

Mimo imiennych zaproszeń z Narodowego Funduszu Zdrowia na badania cytologiczne, które pozwalają wykryć raka szyjki macicy, zgłasza się co 10 kobieta. Natomiast mammografię wykonuje jedna trzecia zaproszonych pań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Korina
  • Korina
  • 07.01.2011 20:26

Stuknij się w głowę kobieto. Kto ci się broni badać? Ale nie każdy lubi być traktowany jak dziwka, albo jak krowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze, że te badania zostaną wprowadzone jako obowiązkowe. Czy jednak służbę zdrowia będzie na to stać? Byle by tylko były solidnie przeprowadzane, bo na badaniach okresowych różnie to bywa:/ Pamiętam, że przed laty każde badanie okresowe związane było również z wizytą u ginekologa i badaniami cytologicznymi. Nie wiem w którym momencie i dlaczego z niego zrezygnowano? Teraz podobno odchodzi się również od badania moczu i krwi podczas pracowniczych badań okresowych. Jak więc mamy być zdrowi i w odpowiednio wczesnym czasie dowiedzieć się o chorobie, by jej się jak najszybciej pozbyć, skoro się nie badamy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.