Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16290 miejsce

Cywil czy Czywil, czyli wstyd na Westerplatte

Koszty związane z likwidacją chuligańskich wybryków pokrywane są często z budżetu miasta. Cieszy, kiedy pieniądze wydawane są z głową. Cmentarzyk na Westerplatte jest niestety przykładem, że czasami dzieje się inaczej.

Zdewastowany cmentarzyk na Westerplatte we wrześniu 2006 r. / Fot. Ewa KowalskaWe wrześniu ubiegłego roku lokalną prasę obiegła smutna wiadomość. Zdewastowany został symboliczny cmentarzyk, poświęcony poległym w 1939 roku obrońcom Westerplatte. Złodzieje ukradli lub zniszczyli większość nieśmiertelników zdobiących piętnaście krzyży.

Szczęśliwie turyści przybyli na półwysep z sezonie letnim nie widzieli już śladów wandalizmu, ponieważ Zarząd Dróg i Zieleni, budżetowa jednostka działająca na obszarze administracyjnym Gdańska, a odpowiedzialna za utrzymanie miejskich cmentarzy, na wiosnę umieściła na krzyżach nowe tablice. Niestety, działania te nie należą do udanych.

Przewodnik turystyczny gdańskiego oddziału PTTK przy krzyżu upamietniajacym śmierć Jana Czywila / Fot. Ewa Kowalska- Na nieśmiertelnikach pojawiły się błędy - mówi przewodnik turystyczny PTTK w Gdańsku, Sławomir Rut. - Zamieniono nazwisko strzelca Jana Czywila, które teraz brzmi „Cywil” oraz datę śmierci st. sierżanta rez. Wojciecha Najsarka. Szacunek dla tych, którzy tu zginęli wymagałby chyba większej uwagi ze strony osób odpowiedzialnych za naprawienie ubiegłorocznej szkody.

Nieśmiertelnik z fałszywymi danymi. / Fot. Ewa KowalskaDociekliwi turyści, podążający w kierunku pomnika Obrońców Wybrzeża, mają dzisiaj prawo czuć się zdezorientowani. Oto na tablicy, przy zrujnowanym budynku koszar, ufundowanej przez Radę Miasta Gdańska, wśród obrońców Westerplatte widnieje nazwisko Jana Czywila. Czywila, nie Cywila.

Na tablicy Rady Miasta widnieje nazwisko Czywil / Fot. Ewa KowalskaW grudniu 2006 r. na łamach "Gazety Wyborczej", wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński, powiedział: „Liczę, że obchody rocznicowe (2007 r. – dop. red) zostaną zorganizowane przy symbolicznym cmentarzyku, stojącym w miejscu zniszczonej bombami wartowni numer 5. Biorąc pod uwagę realia historyczne, to znacznie lepsza lokalizacja niż znajdujący się dalej pomnik Obrońców Wybrzeża”.

Biorąc pod uwagę realia z dnia 30 sierpnia 2007 r. to chyba znacznie gorsza lokalizacja…

Zachęcam do lektury tekstu poświęconego dewastacjom cmentarzy


30 sierpnia nie udało mi się skontaktować z odpowiednią osobą w ZDiZ w Gdańsku, mam jednak nadzieję na wyjaśnienie tego przykrego zdarzenia. Pisząc niniejszy tekst słownik zainstalowany w komputerze uparcie zamieniał mi nazwisko Czywil na Cywil. Może w tym właśnie leży rozwiązanie zagadki związanej z dziwną zmianą, tylko czy taki chochlik komputerowy może być usprawiedliwieniem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Obywatelskie "na maksa" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo Ewa

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.08.2007 10:00

(+) Oczywisty plus...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ADAM -> Zapoznałam się, podpisałam i zweryfikowałam - zadanie wykonane :) :) (sorki, ale na forum nie udzielam się )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, pamiętam Twoje artykuły o tej sprawie sprzed roku:) Pamiętasz naszą pierwszą akcję pisania o dewastowanych cmentarzach?
A, jeszcze mały off-topic. Zapoznałaś się z moją petycją w sprawie rejestracji stron www?
Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

[+] Aktualny temat - 1 września. Ale najbardziej podoba mi się błyskotliwa uwaga apropos słownika - kursywą na dole;):) Czy Wojciech Najsarek to antenat naszej koleżanki???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak zwana "polityka historyczna" w pełnej krasie... Cmentarz zdewastowany, do tego jeszcze źle oznakowany, ale wierchuszka z maniackim uporem twierdzi, że wszystko lepsze od socjalistycznego pomnika...

Komentarz został ukrytyrozwiń

smutna i bolena sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.