Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7225 miejsce

"Czajka" - nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Warszawie.

"Czajka" warszawska oczyszczalnia ścieków (Wastewater Treatment Works) jest obecnie jedną z najnowocześniejszych w pełni zautomatyzowanych oczyszczalni w Europie.

Brama z biurem przepustek i budynek administracyjny na terenie oczyszczalni. / Fot. Jolanta DyrOdbiera ona i przetwarza ścieki z lewo i prawobrzeżnej Warszawy między innymi z pompowni Żerań, Legionowo, Nowodwory (Białołęka - Tarchomin, Nowodwory), z gmin Marki, Ząbki, Zielonka. Ścieki z południowych dzielnic Warszawy to znaczy z Mokotowa, Natolina, Powsina, Sadyby, Siekierek, Służewca, Ursynowa i Wilanowa odbierane są przez Oczyszczalnię ścieków „Południe WWTP”.

Tablica informuje o udziale środków unijnych w modernizację zakładu. / Fot. Jolanta DyrOczyszczalnia ścieków „Czajka” została zaprojektowana w początkach lat 70 - tych XX wieku. Na skutek rozwijającej się aglomeracji warszawskiej oraz kiepsko działających już starych urządzeń wymagała modernizacji. W okresie między 2008 a 2012 rokiem zakład został przeprojektowany, rozbudowany i unowocześniony. Jego wydajność wzrosła z 245 000 m3 do 435 300 m3 ścieków na dobę, a jakość ścieków została w pełni dostosowana do norm europejskich.

Plan zakładu oczyszczalni ścieków Modernizacja oczyszczalni sfinansowana została w 62,5% z europejskiego Funduszu Spójności. Obecnie zakład zajmuje 53 hektary powierzchni. Znajdują się tutaj nowoczesne, w pełni zautomatyzowane obiekty technologiczne co czyni warszawską "Czajkę" najnowocześniejsza oczyszczalnią ścieków w Europie. Oczyszczalnia zatrudnia w trybie trzyzmianowym około stu czterdziestu pracowników.

Widok ogólny na fragment oczyszczalni. / Fot. Jolanta DyrPonadto na terenie oczyszczalni pracuje czternaście osób w niezależnym od niej laboratorium. Ich zadaniem jest dbałość o optymalne parametry fizyczne, chemiczne i biologiczne czyli de facto ekologiczne wody opuszczającej oczyszczalnię po dobowym procesie oczyszczania ścieków. Obecnie woda wracająca do rzeki osiąga poziom 98% czystości. Stanowi to doskonały wynik, gwarantujący, że natura sama jest w stanie zapewnić, biologicznie czystą wodę płynąca nurtami Wisły.

Fragment makiety oczyszczalni ścieków - osadniki, reaktory i spalarnie. / Fot. Jolanta DyrZwiedzanie oczyszczalni jest obwarowane wieloma wymogami, niemniej jednak możliwe i na pewno warte zachodu. Prezentację obiektu prowadzą kompetentni pracownicy oczyszczalni często najwyższego szczebla zarządzania. Najpierw goście zapoznają się ogólnie z procesem ochrony środowiska oraz gospodarką wodno - kanalizacyjną na terenie Warszawy. W biurowcu znajduje się makieta zakładu. Fragment makiety oczyszczalni ścieków - spalarnia. / Fot. Jolanta DyrPozwala ona gospodarzowi zapoznać zwiedzających z topografią oczyszczalni oraz z procesem technologicznym. Po wstępie trwającym około 30 minut, grupa wraz z przewodnikiem wychodzi na teren zakładu i kieruje się do ścieżki dydaktycznej, po którym zamierza podążać. Kolejne przystanki podczas zwiedzania oczyszczalni wskazują odpowiednio przygotowane tablice edukacyjne zawierające kolejny numerem oraz opis oglądanego obiektu lub procesu technologicznego. Proces oczyszczania ścieków w "Czajce" w wielkim uproszczeniu składa się z dwóch podstawowych części:
1. mechanicznego oczyszczania ścieków;
2. biologicznego oczyszczania ścieków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.