Facebook Google+ Twitter

Czar Nocy Świętojańskiej w Krzemieniewie

Tradycje, zwyczaje, obrzędowość - czy powyższe terminy straciły znaczenie w odniesieniu do nocy świętojańskiej? Zapewne nie. W niektórych wsiach i miastach uroczystości tego typu na stałe wpisały się do kalendarza imprez.

 / Fot. Piotr ZabrockiW wielu miastach i wsiach, jak Polska długa i szeroka, odbywały się uroczystości związane z nocą świętojańską. Fenomen obrzędowości sięga dawnego święta pogańskiego. Jednak dzisiejsze noce świętojańskie są tylko próbą urozmaicenia życia kulturalnego danej miejscowości. Nie mają natomiast nic wspólnego z pierwotnymi prasłowiańskimi obrzędami. Jedyną pozostałością dawnych obrzędów jest przygotowywanie wianków i puszczanie ich na wodę. Do symbolu urasta również poszukiwanie magicznej rośliny, bo to właśnie kwiat paproci miał zapewnić szczęście temu, który go znalazł.

Podobny charakter miał przebieg nocy świętojańskiej w Krzemieniewie - niewielkiej miejscowości w gminie Czarne. To właśnie dzięki paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i pracownikom Czarneńskiego Centrum Kultury mieszkańcy wsi mogli przyjemnie spędzić piątkowy wieczór. Organizatorzy zapewnili występy artystyczne dzieci i młodzieży. Ważnym punktem programu były zorganizowane dla mieszkańców gry i zabawy, a skoki w workach zapewne na długo zostaną zapamiętane przez uczestników zabawy i widzów. Na miejscowym stawie pojawiły się również wspaniale wykonane wianki. Mieszkańcy zapewne będą z sentymentem wspominać płonące ognisko, wspólne biesiadowanie i zabawę przy dźwiękach muzyki granej przez orkiestrę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.