Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29636 miejsce

Czarna niedziela dla kupujących na Allegro

W niedzielę wieczorem doszło do gigantycznego oszustwa na Allegro. Skradzionych zostało kilkadziesiąt kont, z których oszust szybko wystawił wiele atrakcyjnych aukcji. Allegrowicze stracili prawdopodobnie dziesiątki tysięcy złotych. Gdyby nie przytomność umysłu kilku osób, oszustwo osiągnęłoby jeszcze większe rozmiary.

Czy to jedna z aukcji oszusta? / Fot. Materiały własneSprawę bada już Komenda Główna Policji. Ofiarą oszustwa padło co najmniej kilkudziesięciu allegrowiczów, którzy kupili sprzęt RTV po okazyjnych cenach. Wystawione aukcje dotyczyły głównie wysokiej klasy laptopów i telewizorów. Wszystkie sprzęty wystawione były po bardzo przystępnych cenach, nie przekraczających tysiąca złotych.

Z pewnością badany będzie wątek związany z serwisem "Infopraca". Na forach internetowych pojawiły się wypowiedzi allegrowiczów, którzy za pomocą ogłoszeń o pracę, namawiani byli do podawania danych do swoich kont. Allegrowicze wysyłali swoje loginy i hasła, ponieważ byli przekonani, że przesyłane dane trafiają do informatyków nowego pracodawcy. Wiadomości wyłudzające dane, były bardzo wiarygodne, ponieważ obowiązkiem nowych pracowników miała być sprzedaż telefonów komórkowych za pomocą serwisu Allegro.

Poszkodowani allegrowicze wysyłali oszustowi swoje dane. Ten zmieniał hasła do kont poszkodowanych i za jego pomocą wystawiał kilkadziesiąt fałszywych aukcji. Straty internautów mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Większość poszkodowanych, chcąc otrzymać wylicytowany przedmiot jeszcze przed świętami, wysyłała bowiem pieniądze od razu po dokonaniu zakupu. Bywało, że kupowano po 10 telewizorów LCD (w cenie 550 zł)...

Tak wyglądała strona jednej z aukcji. / Fot. screen– Zrobiłem przelew za laptopa na 570 zł – przyznaje w rozmowie z Wiadomościami24.pl Jarek, jeden z kupujących. – Skusiłem się, bo taki model kosztuje zwykle ok. 3 tys. zł – dodaje. – Zorientowałem się jednak, że to przekręt, ale pieniędzy nie mogłem już wycofać. Dzwoniłem na policję, nie chcieli ze mną o tym rozmawiać przez telefon, Allegro reaguje na maile w ciągu 24 godzin... Zobaczyłem jednak, że na jednym z forów ktoś rzucił ciekawy pomysł - by wykupić podejrzane przedmioty. Wszedłem więc na jedną z pozostałych aukcji oszusta i wykupiłem 41 monitorów LG, by uchronić inne osoby.

W sieci wybuchła dyskusja na temat oszusta i jego aukcji, a internauci prowadzą własne poszukiwania. Udało się m.in. ustalić trop prowadzący do fikcyjnej firmy Fentex Lucjana Janerki z Poznania. Już dwa lata temu w internecie pojawił się numer konta bankowego tej firmy. Identyczny podano we wczorajszych trefnych aukcjach. Fentex oferował pracę chałupniczą, warunkiem przesłania pakietu informacyjnego była wpłata na konto firmy kwoty 29 zł. Oszukane osoby nigdy nie ujrzały przesyłki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Czemu niektórzy sa tacy naiwni telewizor za 550zl na oko widac ze ta sprawa jest podejzana albo ze laptop ktory kosztuje 3tys. zł ktos sprzedaje za 570zl .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak można być tak bezmyślnym? Ciężko uwierzyć jak szybko można stracić rozum (jeśli jest co tracić) za pieniążki. Moje konto jest nadal moje! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serwisy internetowe nie odpowiadają z wystawiane przez użytkowników przedmioty i ich uczciwość. Ludzie, uczą się najlepiej na błędach, chyba, że wykażą się odpowiednią dozą dociekliwości i intuicji. To co opisał Dominik w swoim artykule trafnie obnaża ułomność transakcji "na odległość" oraz kilka z narzędzi cyberprzestępców wyłudzających sprytnie dane w celu dokonania przestępstwa. Jest ich dużo więcej. Każdy kto korzysta z aukcyjnych serwisów internetowych, poczty elektronicznej i portali społecznościowych, jest narażony na ataki nieuczciwych użytkowników, którzy będą starali się albo ukraść tożsamość, albo wyłudzić pieniądze prezentując treści (e-maile, strony) mające wywołać odpowiednią reakcję. W tym przypadku wpłatę pieniędzy. To jest temat na duży inny artykuł na temat phishingu. Tutaj mieliśmy tylko tego efekt końcowy. Temat można drążyć. Służę pomocą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

super materiał
ja też kupuje na allegro ale zawsze staram się przeczytać komentarze zanim coś kupię czy zamówię
także BĄDŹMY OSTROŻNIEJSI

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.12.2007 01:38

brawo material tygodnia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak ostrożności po prostu... I lekkomyślność.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.12.2007 00:34

Nie przesadzajmy z tą naiwnością. Wysłanie loginów i haseł komuś na email to sprawa oczywista, ale kupowanie laptopa, wartego zwykle 3000 zł za 500, nie jest już takim głupim pomysłem... Jeszcze nie tak dawno temu było głośno o samochodach, kupowanych za śmieszne grosze, bo sprzedawca przez pomyłkę podał zbyt niską cenę. Część kupujących pewnie właśnie taką "okazję" chciała wykorzystać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... Maćku, mam dziwne wrażenie, że pod tym względem nie tylko dziwnie ale i naiwni są bardzo Polacy.

Raz, że naiwni, dwa, że bardzo zachłanni. Przykro mi to mówić ale moim zdaniem to jedna z przywar narodowych. Chciwość, zachłanność, dostać wiele za niewiele...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto, że takie sprawy wychodzą, ale głupoty nikt nie uleczy... ;) pzdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się przejechałem raz, koleś wysłał mi kasę po 3 miesiącach. W międzyczasie dostał już negatywa..

Artykuł godny polecenia w 100%! Zasłużona pozytywna ocena! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.