Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25049 miejsce

Czarna przyszłość polskich kasyn?

Właściciele licencjonowanych kasyn protestują przeciwko planom wprowadzenia ustawy o dopłatach do gier i zakładów losowych. Oprócz obecnych 45 proc. podatku, będą musieli zapłacić kolejne 10.

 / Fot. Wikimedia commons. Licencja GNU.Na czym mają polegać nowe dopłaty? Gracz zamiast całej obstawianej kwoty ma w istocie do dyspozycji 10/11 sumy, pozostała 1/11 staje się własnością specjalnego funduszu (czyli 9.09 proc.). I tak, zakładając, że jeden żeton w kasynie kosztowałby złotówkę, za 100 zł dostawałoby się nie 100 żetonów, ale 91 – o 1/11 mniej niż teraz.

Przedsiębiorcy prowadzący kasyna oraz Związek Pracodawców Prowadzących Gry Losowe i Zakłady Wzajemne zwrócili się do Instytutu Badań Systemowych PAN o przeanalizowanie skutków, dla budżetu państwa oraz firm, wprowadzenia proponowanych przez Ministerstwo Finansów przepisów.

Raport przeprowadzony w lipcu i sierpniu bieżącego roku został przedstawiony na dzisiejszej konferencji prasowej w warszawskim hotelu Hyatt. W ramach analizy przedstawiono cztery możliwe scenariusze wydarzeń po wprowadzeniu nowych regulacji.

„Naiwny”


Scenariusz zakładający same plusy (już przez to wydaje się być mało prawdopodobny). Zgodnie z nim, rynek kasyn nie zareaguje na wprowadzenie dopłat do gier. Założono też, że przy różnicy 10 proc. na poziomie ceny kupna i sprzedaży żetonów nie pojawią się „cinkciarze” (wykorzystujący różnice cen i sprzedający żetony „na lewo”). W wyniku wprowadzenia dopłat wpływy do budżetu zwiększyłyby się o 82 proc. Scenariusz dlatego jest tak optymistyczny, ponieważ pomija istotne czynniki decydujące o polskim rynku hazardowym.

„Rentowność”


Zakłada, że wynikiem wprowadzenia dopłaty po pewnym czasie będzie utrata rentowności ok. 40 proc. kasyn na polskim rynku. Według szacunków PAN, po wprowadzeniu do rozważanego scenariusza dopłaty i utraty rentowności przez część kasyn dochód budżetu wzrośnie jedynie o 20 proc., a pociągnie za sobą wiele skutków ubocznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.