Facebook Google+ Twitter

"Czarna skrzynka" jest pomarańczowa

Czarna skrzynka to urządzenie rejestrujące co dzieje się w samolocie podczas lotu i przechowujące informacje nawet do kilku miesięcy. W ostatnich dniach termin "czarna skrzynka" odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Czym jest to tajemnicze urządzenie?

Czarna skrzynka to urządzenie rejestrujące co dzieje się w samolocie podczas lotu i przechowujące informacje nawet do kilku miesięcy. Jest odporna na nacisk 5 ton, bardzo wysoką temperaturę, ogromne przeciążenia, ciśnienie i posiada nadajnik do lokalizacji podwodnej. Rejestratorami można manipulować z zewnątrz, ale nikt z załogi nie może skrzynki wyłączyć ani zmienić zapisu przebiegu lotu.

Co ciekawe czarna skrzynka jest pomalowana na jaskrawo pomarańczowy kolor, by łatwo było ją znaleźć. W dodatku najczęściej są dwie "czarne skrzynki". Pierwsza z nich znajduje się w kokpicie pilota i rejestruje rozmowy na 2 godziny przed wypadkiem. Druga to rejestrator lotu, znajdujący się najczęściej w ogonie samolotu, gdyż ten jest najbardziej odporny na uszkodzenie. Może on zapisać 25 godzin lotu.

Wynalazcą "czarnej skrzynki" był Dave Warren. Początkowo parametry lotu były zapisywane w postaci rowka, żłobionego w przesuwającej się taśmie aluminiowej. Dziś są to już układy scalone, rejestrujące od 300 nawet do 1000 różnych parametrów.

Odczytywanie wiadomości z "czarnej skrzynki" jest bardzo pracochłonne. Najpierw z miejsca wypadku musi zabrać ją specjalna komisja składająca się z przedstawicieli linii lotniczych, służb ratowniczych. Następnie trzeba zgrać dane ze skrzynki, zapisane w postaci cyfrowej i odczytać je za pomocą odpowiedniego programu. Proces ten może trwać nawet
tydzień.

Źródła:
facet.dlastudenta.pl
samoloty.pl
focus.pl
technowinki.onet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.