Facebook Google+ Twitter

Czarne chmury nad UBS. Ermotti w obronie szwajcarskich banków

W ubiegły weekend Sergio Ermotti szef UBS, jednego z największych szwajcarskich banków, udzielił wywiadu dla SonntagsZeitung. Opowiada o tajemnicy bankowej i zagrożeniu dla Szwajcarii jako finansowego centrum.

Według Ermottiego (sonntagszeitung.ch) nagonka na szwajcarską tajemnicę bankową jest spowodowana zazdrością innych państw o miejsce Szwajcarii w światowych finansach. Szwajcarskie banki posiadają bowiem 2,2 bilionów franków zagranicznych wpływów. Państwa Unii Europejskiej, jak również USA, są zaniepokojone odpływem pieniędzy z ich krajów oraz faktem, że ich obywatele, ukrywając pieniądze w Szwajcarii, nie płacą podatków.

Szwajcarskie banki przez wiele lat pomagały ukrywać pieniądze zagranicznych podatników. – Ten model działania sprawdzał się przez 60 lat, jednak nie jest rozwiązaniem przyszłościowym – wyznał Ermotti. Równocześnie wysuwa teorię, że szwajcarska tajemnica bankowa jest wykorzystywana przez inne kraje zarówno w polityce, jak i w gospodarce jako środek do osiągnięcia innych celów. Jego zdaniem nie tylko politycy, ale również zagraniczne instytucje finansowe mają chrapkę na pieniądze szwajcarskich banków. Pozycja Szwajcarii jako centrum finansowego jest zagrożona. – Dla nas oznacza to gospodarczą wojnę. Szwajcaria jest atakowana już od 2008 roku.

Być może, aby naprawić swój nadwątlony wizerunek, UBS postanowił sfinansować nowe miejsca pracy dla profesorów Uniwersytetu w Zurychu (sonntagonline.ch) Do tego celu przeznaczył 100 milionów franków. Jednak akcja ta spotkała się z niezadowoleniem organizacji studenckich, które zarzucają UBS próbę ingerencji w badania naukowe. Faktem jest jednak, jak podają szwajcarskie media, że Uniwersytet jest zależny od prywatnych sponsorów i nie byłby w stanie funkcjonować bez dofinansowania.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.