Facebook Google+ Twitter

"Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera" Christiana Ingrao

Wyselekcjonowani więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych, głównie recydywiści i kłusownicy, w zamian za otrzymaną wolność, tworzą specjalną jednostkę pod dowództwem SS-Oberführera, Oskara Dirlewangera.

Okładka książki, Bundesarchiv, foto Schremmer. / Fot. Okładka książki, Bundesarchiv, foto SchremmerZa sprawą Heinricha Himmlera w obozach koncentracyjnych III Rzeszy przeprowadzano rekrutację więźniów, których w zamian za otrzymaną wolność odkomenderowano do specjalnej jednostki SS, tworzona od maja 1940 roku przez SS-Oberführera Oskara Dirlewangera. Ostatecznie otrzymała nazwę 36. Dywizji Grenadierów SS.

Oskar Dirlewanger, doktor politologi także miał przeszłość kryminalną. W lipcu 1934 roku za gwałt na 13-letniej członkini BDM*, został skazany na 2 lata pozbawienia wolności i osadzony w obozie koncentracyjnym. Podczas wojny domowej w Hiszpanii walczył jako ochotnik w niemieckiej formacji Legion Condor.

Kłusownicy pod komendą Oberführera Oskara DirlewangeraPierwszych 80 kandydatów do swojego oddziału Sondereinheit* Dirlewanger rekrutował w Oranienburgu od maja 1940 roku. Byli to głownie skazani za kłusownictwo, którzy w zamian za służbę pod komendą Dirlewangera otrzymali wolność. Z pierwszej grupy zostało pięćdziesięciu ludzi, którzy już we wrześniu zostali przeniesieni na Lubelszczyznę. Tam dołączyło do nich dwudziestu kolejnych z podobną przeszłością kryminalną.

Sondereinheit Dirlewangera miało być jednostką przeznaczoną do SS-Oberführer Oskar Dirlewanger, żołnierz, działacz nazistowski, który podjął walkę ze "światem wrogów" III Rzeszy. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bundesarchiv_Bild_183-S73495,_Oskar_Dirlewanger.jpg&filetimestamp=20091127204345zwalczania ewentualnych zbrojnych formacji partyzanckich, działających na tyłach niemieckich linii frontu.

Jednostka pod dowództwem Oberführera Oskara Dirlewangera do początku roku 1942 działała na pograniczu polsko-ukraińskim, następnie przenosząc się na tereny Białorusi. W tym czasie pilnowali więźniów obozów, jak również polowali na ludzi.

Ale Sondereinheit Dirlewangera wyszło z lasów i przeniosło się do działań w mieście, np. w Warszawie. Tutaj od sierpnia 1944 roku oddział podjął walkę w mieście, głównie na Ochocie i Woli. Skala okrucieństw i zbrodni popełnianych przez 36. Dywizję Grenadierów SS była wszędzie taka sama.

Dirlewangerowcy wykazywali się szczególnym okrucieństwem wobec więźniów, zarówno obozów pracy, jak i obozów koncentracyjnych. I jest rzeczą znamienną, że o czynach ludzi Sondereinheit dowiadujemy się głównie z raportów, pamiętników, dzienników pisanych przez samych członków jednostki.

Zapraszam do lektury szczególnie miłośników literatury faktu, historii II wojny światowej. Monografia jednostki Oskara Dirlewangera rozpatrywana jest tu w kategoriach "kultury wojny". Jak sam Autor we wstępie zaznacza: Kultura wojny, wyobrażenia myśliwskie i pasterskie społeczne funkcjonowanie przemocy: oto główne kierunki badania nazistowskiej polityki zwalczania partyzantów.

Christian Ingrao, czterdziestoletni francuski historyk, wykładowca, tłumacz, autor wielu artykułów i prac naukowych. Badacz historii nazizmu i postaw żołnierzy niemieckich w czasie II wojny światowej, zwłaszcza na froncie wschodnim. Dyrektor paryskiego Institut d'Histoire du Temps Present.

Christian Ingao - Czarni myśliwi.Brygada Dirlewangera
Przełożył Wojciech Gilewski
Wydawnictwo Czarne - Wołowiec 2011

*Bund Deutscher Mädel - Związek Niemieckich Dziewcząt
*Sondereinheit - specjalny zespół, oddział

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pozycja naprawdę warta przeczytania, zawierająca sporo odsyłaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję Ci Piotrze możliwości zrecenzowania tej pozycji. Rozbudziłeś moją ciekawość. Jak tylko trafię w którejś z księgarń kupię książkę bezzwłocznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.