Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5157 miejsce

Czarnobyl i niewyjaśniona tajemnica "Oka Moskwy"

Dowodem na to, że Rosja skrywa przed nami wiele tajemnic może być tajemnicza konstrukcja wzniesiona w pobliżu reaktora atomowego w Czarnobylu. Do czego służyła? Czy mogła zagrażać ludziom? Co o projekcie mówi rosyjski rząd?

Oko Moskwy / Fot. Public Domain.Kiedy 26 kwietnia 1986 roku cały świat zamarł słysząc wstrząsające doniesienia o wybuchu elektrowni atomowej, niektórzy z rządzących prawdopodobnie gratulowali sobie sukcesu - wiedzieli ze katastrofa ta spowoduje ewakuację 130 tys. ludzi oraz wprowadzi szczelnie zamkniętą strefę ochronną o promieniu 30 km. Co chcieli ukryć?

„Czarnobyl-2”

Po około 10 km podróży zarośniętą drogą od miejsca tragedii i wyminięciu paru patroli wojska naszym oczom ukazuje się nieprawdopodobny widok - w samym środku lasu postawiono dwa gigantyczne obiekty. Po okazaniu przepustki, za której brak w czasie panowania Związku Radzieckiego karano śmiercią, mijamy zardzewiałą bramę i wjeżdżamy do skupiska budynków. Przy bliższych oględzinach całość okazuje się być zbudowana z dobrze ze sobą zespawanych rurek, aż dziw, że nie nadwerężają jej notoryczne zmiany pogody. Wysokość obu anten szacuje się na 135 i 85 m, szerokość na ponad pół kilometra - oto część "super ściśle tajnego" projektu „Zahoryzontnyj Radiolokatsyjnyj Kompleks”.

Większa z anten miała zdolność do nasłuchu terenu w promieniu 3000 km, stąd też popularna nazwa „Oko Moskwy”, pierwszą transmisję zarejestrowano 4 czerwca 1975 r. Jakie było zadanie drugiej - nie wiadomo, spekuluje się jednak, że kompleks miał być najważniejszą częścią rosyjskiej (wówczas radzieckiej) tarczy antyrakietowej.

RządOko Moskwy / Fot. Public Domain.

Oficjalnego stanowiska w sprawie „Czarnobylu-2” nie wygłosił żaden z rządzących, Rosja nie przyznaje się do stworzenia monumentalnych budowli, a nawet do utajnienia projektu, tak samo Białoruś i Ukraina. Jeżeli projekt przyniósłby szkody na masową skalę - nie ma się od czego odcinać, bo przecież konstrukcja powstała sama.

Jedynymi wiadomościami, które co jakiś czas rozświetlają sprawę i pobudzają ludzką wyobraźnię są lakoniczne stwierdzenia otrzymane od badaczy pracujących przy obiekcie. Żadna nie jest jednak tak konkretna, jak publikacja ukraińskiego posła Oleksendra Lalka z 1996 r. - stwierdził on wtedy, że rząd ukraiński na pewno Okiem nie kieruje, nawet jeśli chciałby - nie jest to wykonalne, gdyż Białoruś nie życzy sobie ingerencji Ukrainy w ich strefy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Turysta
  • Turysta
  • 23.09.2011 12:54

Podobne duże anteny wojskowe widziałem w Niemczech i nie widzę w tym nic dziwnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwolę sobie wyjaśnić tę pozorną tajemnicę. Oko Moskwy, a właściwe Duga to (ros. Дуга) to nieużywana obecnie instalacja radzieckiego strategicznego radaru pozahoryzontalnego (OTH).
Łukaszu, z przykrością muszę Cię skrytykować i to poważnie. Niestety potraktowałeś temat niezwykle płytko, robiąc sensację poprzez podawanie luźnych hipotez z całkowitym pominięciem faktów. Nie podobają mi się również potoczne stwierdzenia jak "super ściśle tajnego" czyli "masło maślane". Gdybyś nie opublikował tego w dziale "Nauka" może krytykowałbym łagodniej, ale w ten sposób po prostu wprowadzasz czytelników w błąd.
Nie zadałeś sobie trudu, aby sięgnąć do źródeł, więc Ci je podsunę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Duga
http://lplaces.com/en/reports/zona/12-chornobyl-2
IMHO takie publikacje raczej szkodzą dobremu imieniu dziennikarstwa obywatelskiego, więc z mojej strony niestety tym razem minus. Popraw się! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł niezły, chciałbym tylko zauważyć, że 26 kwietnia cały świat nie zamarł, bo w zasadzie o eksplozji bezpośrednio po jej wystąpieniu wiedziały Moskwa i Prypeć. ZSRR bardzo nie chciał, by prawda wyszła na jaw - reaktor eksplodował bowiem w trakcie eksperymentu, który powinien był być przeprowadzony zanim oddano elektrownię do użytku.

A co do samego Oka Moskwy, to moim największym podróżniczym marzeniem jest właśnie zobaczenie tej konstrukcji z bliska, na własne oczy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.01.2009 13:37

Świetny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nieźle;) heh sowieci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do hipotez zalicza się też ta, że to Oko Moskwy było przyczyną awarii elektrowni. 4000MW mocy i impuls elektomagnetyczny, albo próba zasilenia urządzenia. Spekulacje, spekulacje... Jedno jest pewne. Cała ta kupa złomu sporo kosztowała...

http://mapy.pomocnik.com/mapy-satelitarne/?mapa=1735

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus, ciekawy tekst, jak z Archiwum X :)
Widzę, że Czarnobyl ostatnio stał się tu modny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.