Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5530 miejsce

Czarnogóra czyli Montenegro - warto spędzić tam urlop

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-08-13 09:47

Gdy zniknęła z mapy Jugosławia, powstało kilka niezależnych państw. Wśród nich Czarnogóra, o której niektórzy mówią "Perła Adriatyku". Dotychczas nazwa ta używana była tylko w stosunku do Dubrownika. Naprawdę warto odwiedzić Montenegro.

Ponad połowa wakacji za nami. Tym razem pragniemy zachęcić czytelników do odwiedzenia Czarnogóry (czyli Montenegro), południowej Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny.

Możemy to zrobić na trzy sposoby: samolotem, samochodem lub autokarem. W przypadku Chorwacji i Czarnogóry lot będzie wyjątkowo drogi, pozostaje więc droga lądowa. By pokonać ok. 1.400 kilometrów, dzielących nas od Montenegro, musimy spędzić w samochodzie co najmniej 18 godzin. Autokarem będziemy jechać kilka godzin dłużej. Możemy podróżować przez piękną Bośnię i Hercegowinę (krótsza i tańsza trasa) lub przez Zagrzeb – autostradami – trasa ok. 100 km dłuższa i droższa nie tylko ze względu na koszty paliwa, ale także – opłaty za chorwackie autostrady. Polecam kąpiel w słynnej "Błękitnej Grocie".

Czarnogóra jest naprawdę piękna!

Czarnogóra nie jest już tak tania jak kilka lat temu. Ceny porównywalne są dzisiaj z polskimi (minimalny zarobek w Montenegro to ok. 300 euro miesięcznie). Czarnogóra była częścią Jugosławii, a później federacji (wraz z Serbią).

Od niedawna jest niepodległym państwem. Środkiem płatniczym jest tam teraz euro. Warto odwiedzić ten kraj głównie ze względu na fantastyczne krajobrazy. Miłośnicy pływania i opalania mogą być niemile zaskoczeni. Plaże są kamieniste lub żwirowe (wyjątek Ulcinj przy Albanii) i potwornie przepełnione, głównie ze względu na tysiące turystów z Serbii i Bośni.

Koniecznie należy odwiedzić Zatokę Kotorską.

Teraz możemy „upolować” 1-tygodniowy pobyt w przyzwoitym pensjonacie z wyżywieniem nawet za 1000 złotych (w cenie także podróż autokarem!). Tak więc wczasy w Montenegro będą tańsze niż nad Bałtykiem.

W Czarnogórze warto odwiedzić urocze, pełne zabytków miasteczka, np. Herceg-Novi, Kotor czy Budvę. Będąc w Kotorze, koniecznie trzeba wspiąć się na szczyt, na którym znajdują się ruiny twierdzy i z którego roztacza się fantastyczny widok na Zatokę Kotorską.

Polecamy również wizytę i kąpiel w słynnej Błękitnej Grocie naprzeciw Herceg-Novi, którą porównuje się do tego typu groty na wyspie Capri. Warto zrobić wypad z Montenegro do chorwackiego Dubrownika, zwanego „Perłą Adriatyku” i uważanego za jedno z najpiękniejszych miast na świecie.

Obowiązkowo musimy pojechać także do "Perły Adriatyku" - Dubrownika.

Jeśli wybierzemy trasę z Polski przez Bośnię i Hercegowinę, nie tylko zaoszczędzimy na paliwie i opłatach za autostrady, ale także możemy zwiedzić przy okazji okolice Mostaru (wzdłuż rzeki Neretva), które są naprawdę przepiękne.

W Czarnogórze warto spróbować burka oraz miejscowego wina (wyśmienite i tanie), a w Chorwacji – miodu. Wybierając podróż autokarem, warto sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdów wybranego biura podróży (zwłaszcza jak działa klimatyzacja). Życzymy udanych wakacji!

Po drodze można zwiedzić piękną Bośnię i Hercegowinę.

Film z Czarnogóry:

(Marek Ciesielczyk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.