Facebook Google+ Twitter

Czarnogóra pierwszym ekologicznym krajem na świecie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-14 21:27

Zachęcam do odwiedzenia Czarnogóry, zwanej również Montenegro. To pierwszy taki ekologiczny kraj w świecie.

W północno-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego leży pierwszy ekologiczny kraj na świecie o bardzo małej powierzchni (ok. 13,8 tys. km2, który zamieszkuje tylko 650 tys. osób. W świecie znany jako Montenegro (monte - góra, negro – czarna), a w Polsce jako Czarnogóra. Graniczy z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią i Albanią. Linia brzegowa Czarnogóry wynosi 293 km z czego 99,5 km przypada na Zatokę Kotorską. Drogę z Katowic przez Czechy, Austrię i Chorwację pokonujemy w 30 godzin.

Z autokaru spoglądamy na krystalicznie czystą wodę i piaszczyste plaże. Co za piękne widoki! Te dzikie zatoczki zachwycają, stwarzają taki romantyczny nastrój, wyobrażamy się wśród nich spacerujących w promieniach wschodzącego słońca jak również spacerujących oświetloną promenadą przy blasku księżyca. Lord Byron zachwycał się najpiękniejszym połączeniem ziemi z morzem, które przypadło Czarnogórze. Odwiedzających Czarnogórę w pierwszej kolejności zapraszamy na wyspę artystów o średniowiecznej, śródziemnomorskiej architekturze zwaną Świętym Stefanem. Przez 400 lat wyspa ta funkcjonowała jako samodzielna gmina. Od końca XIX w. coraz więcej ludności zaczęło ją opuszczać emigrując do USA czy Australii, gdyż z rybołówstwa i wytłaczania oliwy nie dało się wyżyć. Ta wyspa z piękną piaszczystą plażą oraz licznymi sklepami i restauracjami, z wysokiego poziomu serwisu jest miejscem wypoczynku znanych ludzi ze świata rozrywki, sportu i biznesu.

Pięciogwiazdkowy hotel de lux usytuowany jest nad piaszczystą plażą, składa się z 37 wilii, 120 pokoi oraz 16 apartamentów. Tu gościli Sophia Loren, Sylwester Stallone czy Claudia Schiffer. Niektóre wybitne osobistości rezerwowały cały hotel na jeden miesiąc. Za jaką kwotę? Pozostaje to tajemnicą handlową. Ciekawskim podaję, że wynajęcie słynnej willi nr 118 kosztuje 1500 $ USA dziennie.

Najstarszy kościół na tej wyspie pochodzi z XV w. i zlokalizowany jest w najwyższej części wyspy. Jest to cerkiew Św. Stefana. Od tej właśnie cerkwi miasto dostało swą nazwę.

Godna obejrzenia jest również cerkiew Św. Aleksandra Nevskog. Twórcą znajdujących się w nich ikon był malarz, Marko Gregović. Pobyt na wyspie to nie tylko kąpiele słoneczne i wysokiej klasy obsługa, to również spacery wąskimi uliczkami starego miasta, prowadzącymi do małej cerkwi bardzo dobrze utrzymanej do dnia dzisiejszego.

Zachęcam również do odwiedzenia malowniczej miejscowości Becici - doskonałej miejscowości do spędzenia rodzinnych wakacji. Długa, piaszczysta i słoneczna plaża jest rajem dla dzieci. Przy niej znajdują się korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, pola golfowe i wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Uwaga miłośnicy nurkowania! Dla was panują tu idealne warunki do nurkowania w krystalicznie czystej wodzie. Odkrywacie tajemnice morza i oglądacie podwodne wraki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.