Czarnogóra po remisie traci pozycję lidera. Anglia wraca na tron

Czarnogóra zremisowała z Polską 1:1, Anglia wygrała z Mołdawią 4:0, a Ukraina pokonała San Marino 9:0. Anglia została liderem grupy H. Tuż za nią plasują się Czarnogóra, Ukraina i na czwartym miejscu Polska.

Steven Gerrard podczas meczu Anglików na Euro 2012 / Fot. Stanisław WiedmidPrzed piątkowymi pojedynkami liderem w grupie H była Czarnogóra. Piłkarze z Półwyspu Bałkańskiego mieli na swoim konie 14 punktów i siedem rozegranych meczów. Tuż za nimi znajdowali się Anglicy z 12 punktami, Ukraińcy z 11 i Polacy z 9. Cała trójka miała o jedno spotkanie rozegrane mniej.

Czarnogóra, by utrzymać się na pierwszym miejscu musiała wygrać z Polską na jej terenie. Łatwo o trzy punkty nie było. Polacy wyszli na murawę zmotywowani i ofensywnie ustawieni. W pierwszej połowie goście za dużo do powiedzenia nie mieli, choć to oni jako pierwsi strzelili już w 11. minucie meczu bramkę. Po wrzucie z autu wykorzystali opieszałość polskich obrońców i z niebywałą łatwością ograli Artura Boruca. Prowadzenie Czarnogóry nie trwało długo. Pięć minut po golu Dejana Damjanovicia po indywidualnej akcji Mladena Boziovicia pokonał Robert Lewandowski.

Polacy w Warszawie stworzyli sobie więcej sytuacji, lecz nie potrafili ich wykorzystać. Wraz z upływającym czasem tempo gry spadało, a piłkarze gospodarzy opadali z sił. Inicjatywa przeszła na stronę Czarnogóry. Piłkarze z Półwyspu Bałkańskiego w drugiej połowie atakiem pozycyjnym usiłowali strzelić zwycięską bramkę. Ta sztuka im się jednak nie udała. W doliczonym czasie gry po raz ostatni poderwali się biało-czerwoni i po zamieszaniu pod bramką Boziovicia gola zdobył Jakub Błaszczykowski. Trafienie nie zostało uznane, gdyż wcześniej na spalonym był Adrian Mierzejewski. Spotkanie zakończyło się podziałem punktów, który nie satysfakcjonuje żadnej ze stron.

Do spotkania z przedostatnią w tabeli Mołdawią Anglicy przystąpili mocno osłabieni. Na Wembley nie mogli zagrać m.in. Daniel Sturridge, Phil Jones, Glen Johnson i Alex Oxlade-Chamberlain i Wayne Rooney, który rozciął na treningu głowę. Szansę w ataku od pierwszych minut otrzymał Rickie Lambert, który stał się bohaterem spotkania. Piłkarz angielskiego Southampton strzelił bramkę i zaliczył dwie asysty. Oprócz Lamberta na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Dany Welbeck i raz Steven Gerrard.

We Lwowie innego rezultatu, jak trzy punkty dla gospodarzy być nie mogło. Worek z bramkami otworzył w 11. minucie Marko Devic. Do przerwy Ukraińcy prowadzili 4:0, a po przerwie dołożyli jeszcze pięć kolejnych bramek.

Tym samym w polskiej grupie Anglia z jednym meczem rozegranym mniej zmieniła na fotelu lidera Czarnogórę. Obie drużyny mają po 15 punktów. Bilans bramek przemawia na korzyść tych bardziej utytułowanych. Anglicy strzelili o dziesięć bramek więcej i stracili o pięć mniej (25:3) aniżeli piłkarze z Bałkanów (15:8). Trzecią lokatę zajmuje z jednopunktową ze stratą do prowadzących Ukraina. Polacy pozostają na czwartym miejscu z dorobkiem 10 punktó. Ostatnie miejsce z zerowym dorobkiem punktowym należy do piłkarzy San Marino, a wyprzedza ich Mołdawia z 5 punktami.

We wtorek Polska zagra z San Marino, a Ukraina podejmować będzie Anglię. Czarnogóra i Mołdawia z uwagi na to, że mają już osiem rozegranych spotkań, będą pauzować.

Wyniki poszczególnych spotkań w grupie H:

Polska - Czarnogóra 1:1 (1:1)
Bramki: Robert Lewandowski (16.) - Dejan Damjanović (11.)

Anglia - Mołdawia 4:0 (3:0)
Bramki: Steven Gerrard (12.), Rickie Lambert (27.), Danny Welbeck (45., 51.)

Ukraina - San Marino 9:0 (4:0)
Bramki: Marko Devic (11.), Yevhen Seleznyov (26.), Edmar (32.), Yevhen Khacheridi (45., 54.), Yevheniy Konoplyanka (50.), Roman Bezus (63.), Artem Fedetskij (74.), Yaroslav Rakitskiy (90.).