Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2166 miejsce

Czarnoskórzy w Polsce wciąż nieakceptowani

Mimo ogromnego postępu i rozwoju cywilizacyjnego problem rasizmu w Polsce jest nadal obecny. Dwie studentki polskich uczelni pochodzące z Afryki opowiadają jak żyje im się w naszym kraju.

Anna Dąbrowska: Studiujecie w Polsce razem z polskimi studentami. Czy czujecie się traktowane inaczej przez wykładowców, osoby prowadzące ćwiczenia czy pracowników dziekanatu niż polscy studenci?
Sammy: To wszystko zależy od osoby. Czasem prowadzący podkreślają, że nie będę inaczej, lżej, traktowana tylko dlatego, że mniej znam język polski i jestem obcokrajowcem. Nigdy o to nie prosiłam, a jednak za każdym razem ci wykładowcy dają mi wyraźnie odczuć, że nie mam co się spodziewać, że będą mi iść na rękę. Z drugiej strony są tacy, którzy rozumieją, że jest nam ciężko studiować w obcym języku i proponują egzaminy ustne zamiast pisemnych.
Ivy: Mój kolor skóry na uczelni ma się dobrze. Na początku zajęć jest zabawnie, bo każdy zastanawia się jak przeczytać moje imię i nazwisko. Poza tym wszyscy chcą mi pomagać, bo wiedzą, że studia w języku polskim nie są łatwe dla obcokrajowca. Wykładowcy proponują konsultacje, ustne egzaminy zamiast pisemnych. Na uczelni mam dobrze.

Jak traktują Was inni studenci?
I.: Czasem nie wiedzą jak z nami rozmawiać, zwłaszcza na I roku. Boją się podejść. Z jednej strony obawiają się języka - że nie mówimy po polsku, z drugiej myślą, że jesteśmy tak różni od nich, że będzie ciężko się dogadać. Wydaje się im, że u nas, w Afryce, wszystko jest zupełnie inne.
S.: I zawsze są bardzo ciekawi. Wydaje im się, że mieszkamy na drzewach, a po drogach biegają żyrafy, a przecież jest internet. Niech zobaczą, że w Afryce są wielkie, normalne miasta. W kwestii Afryki Polacy to niestety często ignoranci. Mojego kolegę ktoś zapytał jak on się tu dostał do Europy, jak przyjechał. Oczywiście ta osoba nie brała pod uwagę, że u nas są lotniska i samoloty. Kolega więc odpowiedział, że najpierw dostał się lądem na słoniu do brzegu, a potem przepłynął wpław ocean. Pytający prawie uwierzył.

Studenci czasem też są bardzo nieprzyjemni. Chodziłam z pewną dziewczyną na wuef przez rok, a potem miałyśmy razem zajęcia. Było wolne miejsce koło mnie w ławce, ale ona powiedziała, że nie będzie tam siedzieć. Nie pomogły nalegania prowadzącego. W końcu ktoś się przesiadł, a ona usiadła na jego miejscu i głośno o mnie rozmawiała i się śmiała. Byłam bardzo zdziwiona jej zachowaniem. Jednak jest też duża grupa, która traktuje nas zupełnie normalnie, jak innych znajomych, przyjaciół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ostatni Husarz
 • Ostatni Husarz
 • 17.06.2012 17:42

Taki to lekki odkop, ale artykuł wciąż na czasie. Ja to nie rozumiem podstaw tworzenia problemu, którego nie ma. To czy ktoś jest rasistą czy nie, nie powinno nikogo obchodzić. Każdy ma prawo lubić lub nie lubić innych ras. Nie ma znaczenia czy to głupie czy nie. Oczywiście zawodowo, nie można powinno się nikogo dyskryminować ale też i nie przeginać w druga stronę jak to "polityczna poprawność" obecnie nakazuje. To, że wykładowca nie idzie czarnemu na rękę to właśnie bardzo dobrze. Gdyby to zrobił, ze względu na jego pochodzenie to to właśnie by był rasizm, bo rasizm to nie oznacza tylko dyskryminacji ale ogólne uzależnianie czegoś od rasy lub pochodzenia, niezależnie czy na + czy -. Jeśli studiuje tutaj ale ma problem z językiem to jest tylko i wyłącznie jego problem i nikogo innego. Pomijając już fakt, że stypendia jakie nasz kraj funduje, nie powinny mieć miejsca, bo niby z jakiej racji zabiera się Kowalskiemu by opłacić naukę jakiegoś jegomościa? Chce tu studiować, to niech sobie zarobi. Znajdzie normalną pracę na miejscu i sam się o Siebie martwi, a nie oczekuje pomocy, bo to też jest wykorzystywanie swojego pochodzenia czy też rasy i też śmiało można nazwać rasizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
 • Gość
 • 01.08.2011 15:45

Czarnoskórzy w Polsce żyją w Polsce tylko po kobiety. Przyjadą do polski tylko po kobiety i nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Upszejmy rasista
 • Upszejmy rasista
 • 10.05.2011 22:18

co za zygowina.
Tak naprawde to spolecznosc europejska, czyli rdzenna biala rasa zamieszkujaca swoj a nie ich europejski kontynent ma juz dosyc milczenia pod grozba licznych represyjnych kar i zarzadzen wymuszajacych usmiech i uprzejmosc. Tolerancja stala sie chorym i wypatrzonym terminem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dawid Ogrodniczek
 • Dawid Ogrodniczek
 • 05.02.2011 12:12

Polska się zmienia ja mam 14 lat i czarnoskórą osobę traktuję jak Polaka mieszka w Polsce nawet słabo mówi po Polsku ale mówi wydaję wszystkie czarnoskóre osoby albo rasy żółtej np.w szkole traktuję jak Polaka!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Lis
 • Marek Lis
 • 17.01.2011 11:51

A co ma powiedzieć Polak,który został pobity na swoim osiedlu?Czy on też ma zwalać na rasizm Polaków?To że w Polsce są ludzie,którzy lubią komuś za "nic" dać po mordzie czy kogoś szturchnąć to nie znaczy że jest to z względu na rasizm.Nie mal każdy Polak w swoim życiu był zaczepiany przez jakiś wyrostków czy dresiarzy,mimo że był biały i mówił po Polsku,to i tak był pobity.Myślę że dużo więcej razy niż murzyn w Polsce.Murzyna się wszyscy boją dotknąć,bo od razu będzie posądzony o pobicie na tle rasistowskim.Ale jak murzyn pobije białego,to już nikt o rasizm nie posądzi.Przykład jednego Polaka,które na dyskotece w Polsce stanął w obronie swojej dziewczyny,bo ta nie chciała tańczyć z murzynem,a murzyn napluł jej za to w twarz,od niej chłopak dał mu po mordzie,i został oskarżony o pobicie na tle rasistowskim,oraz został skazany na więzienie w zawieszeniu na 5 lat.Oto nasza Polska sprawiedliwość.Więc zgadzam się że w Polsce jest rasizm,ale jedynie wobec białego,rdzennego mieszkańca Polski.Murzyni się panoszą i zarażają Polki HIVem,a Polak musi siedzieć cicho,a jak stanie w obronie Polki,to jeszcze zostaje skazany przez sąd,czy nie jest to rasizm wobec białego człowieka?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Rumcajs
 • Jan Rumcajs
 • 14.01.2011 18:59

Wywiad ten,dowodzi jak zakłamani są Afrykańczycy.Otóż oskarżają oni białego człowieka o niesprawiedliwość społeczną i tłumaczą jego agresję wobec białych ludzi.Otóż kto im broni aby Afryka się rozwijała?Jak Chiny z biednego i zacofanego kraju,umiało zrobić jeden z potęg światowych to czemu Afrykanie też nie umieją?Po za tym w USA to wszyscy są równi i każdy może założyć biznes.Ale widać że wolą ogromną przestępczość czarnych w USA zwalać na niesprawiedliwość społeczną.To dowodzi że Polska to mądry naród i cieszę się że nie tolerujemy murzynów i innych obcych.Japończycy też nie tolerują,w Japonii mieszkają tylko rdzenni mieszkańcy i Japonia jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów,zarówno gospodarczo jak i kulturowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.