Facebook Google+ Twitter

"Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Premiera filmu w Krakowie

25 lutego w Krakowskim Centrum Kinowym ARS o godzinie 21 odbędzie się uroczysta premiera filmu Antoniego Krauze "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Gościem będzie reżyser filmu, oraz Marta Honzatko.

"Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" był jedną z najbardziej oczekiwanych polskich produkcji filmowych ostatnich lat. Reżyser filmu, Antoni Krauze, przypomniał nim jedną z najmroczniejszych kart historii PRL-u.

Według oficjalnych danych w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. W Gdyni śmierć poniosło 18 osób.

Kilka fotek z planu "Czarnego czwartku"

Kim był Janek Wiśniewski?

Pierwowzorem bohatera pieśni o Janku Wiśniewskim był Zbyszek Godlewski, pracownik Stoczni Gdańskiej im. Komuny Paryskiej. Został zastrzelony 17 grudnia 1970 roku, kiedy wojsko otworzyło ogień do zmierzających do pracy stoczniowców. Miał 18 lat.

Ciało zastrzelonego Zbyszka Godlewskiego, zostało przeniesione przez stoczniowców na czele pochodu ulicami Gdyni: ulicą Czerwonych Kosynierów, następnie Dworcową, gdzie z baraku wyrwano drzwi, na które położono zabitego Zbyszka.

"Janek Wiśniewski padł". W24 na planie "Czarnego czwartku"

Wydarzenia z grudnia 1970 roku zainspirowały opozycyjnego działacza w 1980 roku, Krzysztofa Dowgiałłę do napisania piosenki do muzyki Mieczysława Cholewy.W filmie występują znakomici polscy aktorzy: Piotr Fronczewski jako Zenon Kliszko oraz Wojciech Pszoniak jako Władysław Gomułka.

http://janekwisniewskipadl.pl/
"Balladę o Janku Wiśniewskim " zaśpiewał Kazik Staszewski.

Źródła:
kino.krakow.pl
newsweek.pl
stopklatka.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jadwiga
  • Jadwiga
  • 24.02.2011 21:40

Nareszcie powstał film mówiący o tamtym okresie.Na pewno pójdę do kina i spodziewam się zobaczyć dobry wartościowy film .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.