Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21405 miejsce

Czarny dym nad Bazyliką św. Piotra - na razie nie wybrano papieża

115 kardynałów nie zdecydowało, kto stanie na czele kościoła w pierwszym dniu konklawe. Kardynałowie elektorzy będą ponownie głosować jutro między godziną 9:30 a 12:30. Na W24.pl trwa relacja minuta po minucie z Watykanu.

Drugi dzień konklawe w relacji minuta po minucie >>tutaj
Kończymy dzisiejszą relację i zapraszamy już jutro od rana na kolejne relacje wprost z Watykanu!

20.40 Kolejne dni konklawe będą odbywały się według takiego samego scenariusza. O 6:30 kardynałowie udadzą się na śniadanie, o 7:45 zostaną przetransportowani do Kaplicy Paulińskiej, gdzie odbędzie się msza. O 9:30 odbędzie się głosowanie, a po nim purpuraci udadzą się do domu Św. Marty. O 13:00 zjedzą obiad, o 16 wrócą do Pałacu Apostolskiego, o 16:50 odbędzie się popołudniowe głosowanie. O 19:30 zostaną przewiezieni do swojej tymczasowej siedziby, a o 20 zbiorą się na kolacji. Tak będą wyglądały wszystkie dni konklawe, aż do momentu, kiedy z komina zamontowanego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej wydobędzie się biały dym.

 / Fot. EPA/MICHAEL KAPPELER20.20 Warto dodać, że kardynałowie nie muszą wybierać papieża tylko spośród siebie. Zgodnie z Konstytucją Apostolską mogą oni oddać swój głos na tego, „kogo uznają uznają za bardziej godnego od innych do owocnego i skutecznego zarządzania Kościołem powszechnym”. Zgodnie z przepisami przyszły papież nie musi nawet posiadać sakry biskupiej. Wtedy to Konstytucja przewiduje inną "specjalną" procedurę, która zakłada udzielenie elektowi święceń biskupich natychmiast.

19.57 Wszyscy zgromadzeni na placu św. Piotra powoli się rozchodzą.

19.43 Wiemy już, że w pierwszym głosowaniu nie wybrano papieża. Żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej 77 głosów - wymaganej większości. Kolejne głosowania jutro rano na które zapraszam.19.41 Czarny dym nad Bazyliką św. Piotra - na razie nie wybrano papieża

19.40 Watykan podał dziś oficjalnie, że aby uniknąć niejasności, zastosowane zostaną specjalne mieszaniny do wytwarzania dymu. Czarny dym powstanie z mieszaniny nadchloranu potasu, antracenu i siarki. Biały dym będzie wynikiem spalania mieszanki chloranu potasu, laktozy i kalafonii.

19.34 Oczy całego świata zwrócone są na Watykan. Jaki dym pojawi się nad Kaplicą Sykstyńską?

19.29 Plac Świętego Piotra zaczął się zapełniać. Wszyscy czekają na dym inauguracyjny wybór papieża.

19.19 Przyszły biskup Rzymu ubierze się w przygotowane dla niego szaty uszyte przez znany zakład krawiecki Gammarelli. Do wyboru czekać będą sutanny w trzech rozmiarach - małym, średnim i dużym. Gotowe są także buty różnej miary oraz wszystkie pozostałe elementy papieskiego stroju, wśród nich peleryna i spinki do koszuli. W pokoju stoi też sofa z czerwonego aksamitu. Jest też figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Światło w nim jest przygaszone.

19.16 Dzisiejsze głosowanie jest uważane i nazywane sondażowym, gdyż pozwoli zorientować się, czy są kandydaci, którzy mają zdecydowane poparcie.

19.10 Kardynałowie głosują na nowego papieża. Wierni na Placu Świętego Piotra - pomimo deszczu - modlą się o dobry wybór.

19.00 Papież Benedykt XVI zakończył posługę Piotrową w ostatnim dniu lutego. Dziś po dwunastu dniach rozpoczęło się zaś konklawe, które wybierze jego następcę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Doznajemy przyjemnosci, jedynej w swoim rodzaju, bycia swiadkami konklawe nie pograzonego w smutku po smierci Papieza.
To unikalne uczucie, lzy nie plyny po policzkach...tym razem.
Cieszmy sie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich wzruszeń jak przy wyborze Karola Wojtyły na papieża Polacy już chyba nie doznają .Czekamy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emocje sięgają komina nad Kaplicą Sykstyńską - najważniejszy punkt zgromadzonych pielgrzymów na placu św. Piotra. Czekamy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.