Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12578 miejsce

"Czarodziejski flet" na 35. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

W ramach Małych WST dzieci i ich opiekunowie mogli zobaczyć uproszczoną wersję opery Wolfganga Amadeusza Mozarta graną na co dzień we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Czarodziejski flet / Fot. Wrocławski Teatr Lalek"Czarodziejski flet" w reżyserii Marka Zakosteleckyego to muzyczny spektakl dla dzieci stworzony na podstawie opery Wolfganga Amadeusza Mozarta. Sztuka w bardzo przystępny sposób opowiada o magicznej sile muzyki, miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody oraz zwycięstwie dobra nad złem.

Grzegorz Mazoń (Wolfgang Amadeusz Mozart) / Fot. Wrocławski Teatr LalekPrzewodnikiem po tym zaczarowanym świecie jest sam Wolfgang Amadeusz Mozart (Grzegorza Mazoń), który zaprasza do swojego Operatorium, pełnego przeróżnych instrumentów. Za ich pomocą przedstawia magiczną opowieść o relacjach Królowej Nocy (Patrycja Łacina-Miarka) i kapłana Sarastra (Krzysztof Grębski), księcia Taminy (Sławomir Przepiórka) i księżniczki Paminy (Marta Kwiek) oraz Papagena (Marek Koziarczyk) i Papageny (Edyta Skarżyńska).

Adaptacją opery Mozarta, należącej do klasyki gatunku, zajęli się Elżbieta Chowaniec i Marek Zákosteleckỳ, którzy przystosowali ją do młodych widzów - uprościli niektóre wątki i skrócili całość do najważniejszych scen. Natomiast tłumaczenia libretta Emanuela Schikanedera dokonali Bogdan Ostromęcki i Witold Rudziński.

Patrycja Łacina-Miarka (Królowa Nocy) / Fot. Wrocławski Teatr LalekDużym walorem spektaklu są arie wiedeńskiego klasyka zaprezentowane w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i przede wszystkim po polsku. Kilka piosenek zapadło mi w pamięć na dłużej. Pierwszą z nich jest aria Królowej Nocy w wykonaniu Patrycji Łaciny-Miarki: Piekielną zemstą serce moje płonie. Śmierci przekleństwo, śmierci przekleństwo ma duszę mą. Jeśli ty Salastra dziś nie zgładzisz, Salastra dziś nie zgładzisz. Nie będę ciebie moją córką zwać. Nie będę ciebie już moją córką zwać. Nie będę ciebie córką zwać.

Papagena (Edyta Skarżyńska) i Papageno (Marek Koziarczyk) / Fot. Wrocławski Teatr LalekKolejnym utworem jest duet Papagena i Papageny w wykonaniu Marka Koziarczyka i Edyty Skarżyńskiej. Pa-pa-pa, pa-pa-pa, Papagena. Chcesz być moją całkowicie? Tak, kocham cię nad życie. Tyś mą żoną, skarbem całym. Tyś gołąbkiem moim białym. Jakaż radość czeka nas, jakaż radość czeka nas. Gdy bogowie nas obdarzą, gdy bogowie nas obdarzą. Dzieciąteczek stadkiem licznym, dzieciąteczkiem stadkiem licznym.

Świetna była także piosenka z finału w wykonaniu wszystkich artystów: To słońca promienie rozwiały nocy cień. I one od zbrodni uwolnią świat. Cześć wtajemniczonym. Rozdarliście mrok. Tobie Ozyrysie cześć. Izydzie cześć. Moc ducha zwycięża wspaniały jej plon. Dziś piękność i mądrość wstępują na tron!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.