Facebook Google+ Twitter

Czarodziejskie trele, czyli "Słowik" w Operze Narodowej

W "Słowiku" Igor Strawiński wcielił w żywe dźwięki to, co zapisano w baśni Hansa Christiana Andersena.

Słowik / Fot. Teatr Wielki Opera Narodowa"Słowik" w reżyserii Alexandra Petrova to baśń muzyczna w trzech aktach, która skierowana jest nie tylko do dzieci. Libretto Igora Strawińskiego i Stepana Mitusova powstało na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena o tym samym tytule.

Tytułowy Słowik (w tej roli Katarzyna Dondalska) mieszkał w lesie i wypełniał okolicę czarodziejskimi dźwiękami. Cesarz (w tej roli Adam Kruszewski) na wieść o jego pięknym głosie, nakazał swoim dworzanom odnalezienie go i sprowadzenie do jego ogrodów. Jednakże nikt w pałacu nie słyszał jego treli, dlatego mylili je z ryczeniem krów i rechotaniem żab. Dopiero Kucharka (w tej roli Izabella Kłosińska) znalazła Słowika i poprosiła go o zademonstrowanie swojego kunsztu Cesarzowi.

Na specjalnie zorganizowanej uroczystości Słowik zaśpiewał najpiękniej, jak potrafił, czym wzruszył Cesarza. Jak podaje baśń: A słowik śpiewał tak pięknie, że cesarzowi łzy stanęły w oczach, a gdy spłynęły mu po policzkach, słowik zaśpiewał jeszcze ładniej, tak że śpiew ten sięgał prosto do serca. Leśny ptaszek nie chciał za to żadnej zapłaty – łzy monarchy były dla niego największą nagrodą.

 / Fot. Teatr Wielki Opera NarodowaNa uroczystość przybyli także ambasadorzy Cesarza Japonii i wręczyli monarsze mechanicznego słowika. Tłum chciał porównać śpiew obu ptaszków, lecz żywy słowik uciekł, czym popadł w niełaskę. Tytuł "cesarskiego śpiewaka nocnego stolika w randze numer jeden, po lewej stronie cesarza" otrzymała mechaniczna zabawka. Cesarz odtąd słuchał tylko jej, do czasu...

Cała sztuka została streszczona na samym początku przez Sambora Czarnotę, co zajęło mu około 20 minut, czyli 1/3 spektaklu. Dla dzieci było to dużym ułatwieniem, jednak dla dorosłych mogło być trochę nużące. Trudno było także odróżnić niektóre słowa, dopiero po kilkunastu minutach zorientowałam się, że artyści śpiewają po polsku. Co prawda, na górze wyświetlane są napisy, ale widownię stanowiły w przeważającej dzieci, które raczej czytać jeszcze nie potrafią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.