Facebook Google+ Twitter

Czarter jachtu na „ciepłych morzach” - praktyczny poradnik.

Wybierając się po raz pierwszy na żeglugę po Morzu Śródziemnym warto posłuchać porad doświadczonych czarterowiczów i pośredników, by na miejscu nie spotkały nas niemiłe niespodzianki.

Relaks, aktywny wypoczynek nad wodą, słoneczna pogoda i piękne krajobrazy, aby mieć tylko takie wspomnienia z rejsu, trzeba się do wyjazdu dobrze przygotować.

Szczególną uwagę warto zwrócić na proces przejęcia jachtu. Specjaliści z firmy e-lines.pl radzą:
„Warto wszystkie elementy z listy inwentaryzacyjnej sprawdzać wspólnie z armatorem, należy przetestować działanie silnika, GPS, tablicy rozdzielczej, dokładnie obejrzeć żagle i przeliczyć wyposażenie kuchni oraz drobny osprzęt. Dokonując dokładnych oględzin jachtu przed rejsem, minimalizują Państwo ryzyko potrącenia kaucji za braki lub szkody nie wyrządzone przez was”. Warto zwrócić uwagę na śruby mocujące balast. Podczas oddawania, dno jachtu jest zazwyczaj sprawdzane przez nurka. Warto zapytać armatora o ładowanie akumulatora, zawór do kuchenki gazowej, lokalizację głównego bezpiecznika.
Standardowo przed rejsem wpłaca się do armatora kaucję, która jest zwracana jeśli oddany jacht nie ma szkód i braków. Nowością w ofercie są ubezpieczenia kaucji. Koszt jest znacznie niższy lecz kwota pozostaje bezzwrotna.
Armatorzy sprawdzają przy przekazaniu jachtu patenty żeglarskie oraz paszport lub inny dokument tożsamości. W Chorwacji wymagane jest także świadectwo radiooperatora UKF. Pracownicy e-lines.pl przed rejsem zalecają swoim klientom: „Proszę dokładne zapoznać się z materiałami dostarczonym przez naszą firmę (board pass, mapki portu, informacje o komunikatach pogodowych i wyposażeniu), znacznie ułatwi to Państwu odnalezienie biura armatora na miejscu i dostarczy wieku przydatnych przed rejsem informacji”.
Najlepiej, aby oprócz kapitana na jachcie była jeszcze jedna osoba doświadczona. Jeśli czujesz się niepewnie, warto pomyśleć o wynajęciu skippera (polskiego lub zagranicznego), pod okiem którego można zdobyć doświadczenie na danym akwenie oraz udoskonalić umiejętności. Aby urlop na jachcie był bezstresowy, warto przed wyjazdem zarezerwować parking w marinie lub zorganizować transfer z lotniska jeśli na wakacje wyruszamy samolotem. Na koniec trzeba koniecznie zapakować sprzęt ABC do nurkowanie, stroje kąpielowe i mnóstwo dobrego humoru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.