Facebook Google+ Twitter

Czarujący psychopata - "Utalentowany pan Ripley" w Teatrze Studio

Adaptacja powieści Mary Patricii Highsmith to historia psychopaty, który przejmuje tożsamość swoich ofiar.

Marcin Bosak (Tom Ripley) / Fot. Teatr Studio"Utalentowany pan Ripley" w reżyserii Radosława Rychcika to przewrotny thriller psychologiczny opowiadający o mrocznych przygodach Toma Ripleya. Poznajemy go jako zwykłego chłopaka, który nie ma grosza przy duszy, ale za to wielkie ambicje.

Tomasz Nosiński (Dickie), Marcin Bosak (Tom Ripley) / Fot. Teatr StudioPewnego dnia zgłasza się do niego Herbert Greenleaf, potentat finansowy, który chce sprowadzić swojego syna Dickiego do domu. Młody Greenleaf mieszka w nadmorskim kurorcie Mongibello we Włoszech i ani myśli wracać. Tom Ripley, jego dawny kolega szkolny, widzi w tym szansę dla siebie na wyrwanie się z szarej rzeczywistości i zasmakowanie świata. Za wszelką cenę dąży do zdobycia pieniędzy, renomy i osiągnięcia sukcesu. Aby ziścić swój sen, nie cofnie się przed niczym - jest w stanie nawet zabić...

Historia ta jest oparta na powieści Mary Patricii Highsmith - "Utalentowany pan Ripley". Nie miałam okazji jej jeszcze czytać, ale oglądałam film w reżyserii Anthony'ego Minghella o tym samym tytule. Nie czytałam książki, ale oglądałam film i byłam nim zachwycona. Dlatego byłam ciekawa teatralnej adaptacji.

Adaptacja Radosława Rychcika znacznie odbiega od ekranizacji. Dobrym przykładem jest początkowa scena, w której Ripley w masce prezydenta Obamy analizuje swój wygląd oraz charakter. Być może miało to na celu pokazanie, że potrafi się wcielić w każdego. I to jeszcze można zrozumieć.

Modest Ruciński (Freedy) / Fot. Krzysztof Bieliński, Teatr StudioZastanawiające są natomiast inne sceny - m.in. Ripley w mundurze pilota otoczony azjatyckimi stewardesami (nawiązanie do filmu "Złap mnie, jeśli potrafisz" w reżyserii Stevena Spielberga), pijackie widy w barze (nawiązanie do ekranizacji "Pod wulkanem" Malcolma Lowry'ego), trzy Azjatki w kostiumach kąpielowych, z których jedna wchodzi do wody, a pozostałe krzyczą przerażone (motyw ze "Szczęk"), Dickie powieszony w rzeźni obok kawałka mięsa, w tym czasie Tom wydzwania do jego dziewczyny Marge i proponuje jej niebezpieczną grę (nawiązanie do "Piły").

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.