Facebook Google+ Twitter

Czas apokalipsy w obiektywie

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie otwarto dziś wystawę zdjęć z okresu stanu wojennego. Autorem jest znany fotoreporter światowej klasy - Chris Niedenthal.

Najsłynniejsze zdjęcie Chrisa Niedenthala. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof StanekNa wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt fotografii z całego okresu stanu wojennego. Pokazane zdjęcia są bardzo różnorodne. Dokumentują one z jednej strony takie wydarzenia jak manifestacje "Solidarności", czy studentów wyższych uczelni. Nie brakuje również bardzo osobistych sytuacji. Przykładem może być płacząca kobieta w dniu wprowadzenia stanu wojennego. Obiektyw tego znanego fotoreportera utrwalił również typowe życie codzienne prostych, zwykłych ludzi. Puste pułki sklepowe, niekończące się kolejki, nieustanne kontrole na ulicach czy zwykły mecz piłkarski doskonale obrazują atmosferę tamtego czasu. Wszystkie zdjęcia oddają zdolność fotografa do asymilacji z fotografowanymi osobami. Nie zabrakło również najbardziej znanego zdjęcia Chrisa Niedenthala ukazującego transporter opancerzony na tle zapowiedzi filmu Francisa Forda Coppoli "Czas Apokalipsy".Chris Niedenthal. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof Stanek

Samo otwarcie wystawy przyciągnęło wielu lubelskich fotoreporterów i dziennikarzy. Nie za brakło również prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego oraz marszałka województwa Krzysztofa Grabczuka.

Fragment wystawy. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof StanekAutor wystawy w kilku słowach skomentował swoje fotografie. Zwrócił uwagę na fakt, że jego prace oddają tylko jego sposób patrzenia na tamten ponury okres: - Jest to obraz mojego stanu wojennego.

Nie umniejszał również roli wielu polskich kolegów po fachu. Przyznał, że jemu jako osobie z zagranicy łatwiej było dokumentować wszystkie wydarzenia, których niejednokrotnie jedynie przez szczęśliwy zbieg okoliczności był świadkiem: - Praca fotoreportera jest bardzo trudna. Utrwalenie czegoś co się wokół niego dzieje. Starałem się być wszędzie gdzie mogłem być.

Marszałek województwa w swoich słowach docenił wkład fotografa w przekazanie prawdy o tamtej Polsce, ale również o innych konfliktach na całym świecie. Jak sam zauważył Wpis do księgi pamiątkowej. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof StanekNiedenthal poprzez prostotę swoich fotografii ukazuje głęboką prawdę o stanie wojennym: - Są to fotografie zupełnie prostych spraw, a jednocześnie mamy świadomość, że wpisują się tak ogromnym znakiem w historię naszego narodu.

Wystawa w Lublinie potrwa do 3 stycznia 2009 roku. Została zorganizowana przez Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne, Związek Polskich Artystów Fotografików, Wojewódzki Ośrodek Kultury i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.Mecz piłki nożnej między Legią Warszawa i Dynamo Tblisi Duża część widowni to ZOMO. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof Stanek

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej znanych światowych fotoreporterów. Sławę przyniosło mu zdjęcie opancerzonego transportera na tle kina w którym wyświetlano film „CzasPodczas manifestacji. Fot. Krzysztof Stanek / Fot. Krzysztof Stanek Apokalipsy”. Był świadkiem m.in. obalenia muru berlińskiego i „aksamitnej rewolucji” w Pradze. Jako pierwszy został wpuszczony do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. Współpracował m.in. z takimi światowymi tytułami jak "Newsweek", "Der Spiegel" czy "Times". Od 1998 roku ma polskie obywatelstwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+ żałuję, że akurat teraz nie mogę się wybrać ani do Lublina ani do Warszawy.To bardzo cenne zdjęcia. Już fotograficzna klasyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście są od wczoraj do oglądania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te same zdjęcia, jednak w trójwymiarze w warszawskim Fotoplastikonie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.