Facebook Google+ Twitter

Czas holocaustu z perspektywy żydowskiej pisarki

Wkrótce przesłanie opowiadań Idy Fink dotrze do szerszego grona odbiorców - na wiosnę w kinach ma się pojawić ekranizacja opowiadań pisarki żydowskiego pochodzenia.

Ida Fink, pisząc o zagładzie milionów Żydów, przedstawia czytelnikowi los konkretnego człowieka. Kanwą opowiadań stają się zawirowania w jego życiu osobistym spowodowane przez okrucieństwo wojny. Miłość, która przychodzi w złym czasie, wystawiona na próbę przyjaźń, nieoczekiwane ludzkie reakcje, niecodzienne zachowania, głębokie uczucia i okrucieństwo przeciętnego człowieka – to wszystko znajdziemy na kartach książek Fink.

Okładka książki "Odpływający ogród" Idy Fink" / Fot. Agata PańczykOpowiadania są pełne wewnętrznego blasku, nieustannie zaskakują czytelnika swoim głębokim i tragicznym przesłaniem. W krótkich opowiadaniach autorka przedstawia dramat zwykłych ludzi, których życie w wyniku rozpoczęcia się wojny uległo zmianie o sto osiemdziesiąt stopni. W pewnym sensie opowiadania bardzo podobne do "Medalionów" Zofii Nałkowskiej, mają za zadanie upamiętnić zapomnianych bohaterów, którym nikt nie wystawił pomnika…

Twórczość Idy Fink stała się inspiracją do scenariusza polsko – izraelskiego filmu o roboczym tytule "Wiosna 1941". Reżyser, Uri Barbasha, przyznał, że największe wrażenie wywarło na nim opowiadanie pt. „Rozmowa.” Autorka przedstawia w nim ukrywające się przed hitlerowcami małżeństwo, Michała i Annę. Na potrzeby fabuły filmu szczegóły opowiadania zostały zmienione, ale przesłanie pozostaje to samo.

Zdjęcia były realizowane w lipcu i sierpniu w Lublinie, we wsi Nowosolna k. Łodzi oraz w skansenie w Sanoku. W filmie grają znakomici brytyjscy aktorzy – w głównych rolach wystąpią Claire Higgins i Joseph Fiennes. Z polskich aktorów zobaczymy Mirosława Bakę oraz Stanisława Brejdyganta. Premiera filmu, na którą czekam z niecierpliwością, jest planowana na wiosnę przyszłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+;-) A Nowosolna to już część miasta;-) w 1802 roku, osiedlali tam kolonistów z Wirtembergii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.