Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11889 miejsce

„Czas honoru” - kpiny z honoru czyli "Czterej pancerni..." bis

TVP ogłosiła, że kręci serial o cichociemnych. Serca wszystkich miłośników historii II wojny światowej i wspaniałych bojowych dokonań tych 316 skoczków bardzo mocno zabiły. (Otworzyć przed emisją nowego odcinka - 26.09. - 21.05 - progr. II TVP).

Odznaka cichociemnych. / Fot. Wikimedia Commons Są słowa wytrychy uruchamiające wzruszenia. Dla Amerykanów Alamo, dla Anglików Trafalgar, dla Rosjan Stalingrad. My mamy cichociemnych, chociaż nie tylko. Filmowcy z tych państw nakręcili mnóstwo filmów o tamtych zwycięstwach, każdy inny. W kolejnych kładziono akcenty na inne wątki, lecz nikt nie kradł zwycięstwa swoim bohaterom.

My dostaliśmy pierwszy serial o naszych bohaterach. Miał nas rzucić na kolana dbałością o prawdę historyczną. Rozpisywano się na temat detali, o które podobno zadbano. Stroje z epoki a nawet tkaniny oraz odpowiednie kolory. Aktorzy dowiedzieli się jak należy nosić broń. Wnętrza miały być jak z lat 40-tych. Słowem - mieliśmy zostać przeniesieni w lata okupacji Polski.

Pierwszy odcinek i cios w serce dla znawców epoki. Jesteśmy rzuceni na kolana, ale ze zdumienia. Mamy oto rodzinę - ojciec plus dwóch synów, którzy na wiosnę 1941 roku lądują w zniewolonej ojczyźnie. Absurd tego przedsięwzięcia wbija w fotel. Jak to możliwe, żeby najlepiej wyszkoleni żołnierze polscy Anno Domini 41 pochodzący z jednej rodziny byli wysłani razem? W warunkach konspiracji to porażka. Tego nie wymyśliłoby nawet Gestapo. I jeszcze ta data. W 1941 roku dokładnie w nocy z 15 na 16 lutego wylądowali pierwsi dwaj Cichociemni. Tzw. Ekipa O. Byli to - ku pamięci – mjr Stanisław Krzymowski ps. "Kostka", rtm. Józef Zabielski ps. "Żbik" oraz kurier bomb. Czesław Raczkowski ps."Orkan".

Drugi zrzut był dopiero 7/8 listopada 41 roku. Ekipa I z legendarnym do dziś por. Janem Piwnikiem ps. "Ponury", kpt. Niemirem Bidzińskim ps. "Karol Ziege" oraz kurierem ppor. Napoleonem Segierem ps. "Wera". Dla porządku dodam, że w 1941 roku miał miejsce jeszcze tylko jeden zrzut. Byli tam m.in. pomysłodawca idei cichociemnych legendarny mjr.dypl. Maciej Kalenkiewicz ps. "Kotwicz’" opromieniony sławą hubalczyka. Jego rolę w filmie "Hubal" zagrał Tadeusz Janczar.

Nie robi się kpin z historii. Pod szyldem cichociemnych wysyła się "Czterech pancernych". Przecierałem oczy ze zdziwienia jak można tak zabawiać się kosztem prawdy. Jeśli reżyser chciał przekazać swoją wizję walczącej Polski, powinien zrezygnować ze znaczka spadochroniarzy. Jeden wybitny reżyser jakim jest Andrzej Wajda mógł sobie pozwolić w filmie "Katyń" na swój przekaz o tej tragedii. Wajda jest niestety tylko jeden.

Reżyser dostał scenariusz od J. Sokoła twórcy "Bulionerów" i komedii "Pieniądze to nie wszystko" oraz od świetnej, ale aktorki E. Wencel. Ta para przeczytała (niechlujnie) kilka pamiętników cichociemnych, opracowania historyczne (niedbale) i ugotowała na filmowej taśmie istny koszmar. Ich dowolność konstruowania historycznych akcji jest nie do opisania. Czy wyobrażają sobie szanowni czytelnicy Robin Hooda strzelającego z colta? Indian broniących Alamo? Admirała Nelsona na lotniskowcu? Naturalnie można zrobić wszystko. Był serial "Allo Allo!" czy "Monty Python". Lecz to był żart bogatych telewizji z tego, co już nakręcili. My do tej pory nic nie nakręciliśmy o cichociemnych. Publiczna telewizja w ramach misji za nasze pieniądze robi fałszywy przekaz historii, która powinna i jest powodem do chluby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (56):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za poparcie, niestety nie udało mi się skorzystać z linków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ted Markowski
  • Ted Markowski
  • 02.10.2010 13:08

Popieram pana Roberta w 100 %. Proponuje zajrzeć tu:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=24&t=126616&st=0&sk=t&sd=a&hilit=czas+honoru
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=97&t=121669&p=1339062&hilit=+czas+honoru#p1339062
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=24&t=125304&p=1448686&hilit=+czas+honoru#p1448686
Jeśli ktoś będzie miał siłę się przebić przez to inaczej spojrzy na serial.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grażyna dziękuję za dobre słowo. Mam dużą głowę więc nie pozwolę na szarganie dobrego imienia Czy to Cichociemnych czy kogokolwiek. Co do TVP to aż mnie skręca kiedy świetne programy dają po pólnocy. Teraz na TVP Info dają 100 najlepszych dokumentów b.póżno. Zgroza i lekceważenie myslących widzów. Liczy sie Target czytaj grupa docelowa do zakupów. Panie Ireneuszu w warstwie czysto filmowej ten serial jest nawet do obejrzenia ale już historią ""Podziemnej Polski'' nie ma nic wspólnego. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie Adam , co z tym "Klubem Czerwonej Łapki"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.09.2010 17:16

Zgadzam się z panem. Współczesne kino nastawione jest na zysk, nie na upowszechnianie wiedzy czy to będzie z historii czy z innej dziedziny nauki. Oczywiście nie można wszystkich wrzucać do jednego worka i kategoryzować, że wszystko co jest komercyjne od razu musi być zł. Bo nie musi. Zresztą być mogło być pokazane (np. publikacja książki) musi by interesujące z punktu widzenia wydawcy (by się dobrze sprzedawało). Jednak to nie wszystko. Musi być też ciekawe dla ludzkiego oka. Musi czymś przyciągnąć uwagę czytelnika/telewidza. W tym przypadku posłużono się historią. Nie wyszło, aczkolwiek sam pomysł był dobry tylko wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, Robercie widzę, że zasługujesz w 100 % na przyjęcie do Klubu Czerwonej Łapki :)
Witamy, witamy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Garnie się człowiek do nauki nie ma co kilkanaście minut i taki postęp.Brawo tak trzymać

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak trzymać:). Jeszcze dla porządku:) o 17:53-pytanie, co to są łapki? O 18:02 już pełna wiedza:). Zaczyna mnie to bawić:). Powodzenia panie Robercie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Reszta to jeden coś słabo Pan argumentuje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu pal licho te łapki. Każdy z DO pisze swój tekst z wiarą że robi coś dobrego.Jak mnie ktoś objedzie/nieraz Pan albo Ja Pana/ to w porządku kłocimy się argumentujemy i w porządku. Ma Pan rację jak ktoś jest frustratem bez kindersztuby to takim pozostanie. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.