Facebook Google+ Twitter

Czas kleszczy

Nadeszła wiosna, a wraz z nią - sezon na kleszcze, małe i pozornie niegroźne pasożyty, żądne krwi zarówno ludzkiej, jak i zwierzęcej. Jak się przed nimi bronić?

 / Fot. PAP Zdzisław LenkiewiczKiedy tylko temperatura zaczyna rosnąć poddajemy się radosnej atmosferze. Kurtki i czapki lądują w szafach, wzrasta nasza aktywność. Jedni spędzają ten czas na romantycznych spacerach w parkach, inni zaczynają uprawiać sport, na przykład biegają czy jeżdżą na rowerze – byle na łonie natury.

Jest jednak jeszcze ktoś, kto budzi się do życia wraz z przyrodą i w okresie wiosennym zaczyna ożywioną działalność, dzięki czemu szybko staje się bohaterem programów telewizyjnych - mały krwiopijca – kleszcz.
Zaczyna zastawiać swe sidła już na początku wiosny, a zaprzestaje pod koniec jesieni. Spotkać go można w wilgotnych obszarach roślinnych: trawach, lasach liściastych, łąkach oraz zaroślach w pobliżu rzek czy jezior, rzadziej natomiast w lasach iglastych czy ogrodach.

Dojrzałe osobniki często czają się na drzewach czy krzakach, dlatego też wybierając się na przyjemny spacer warto się do niego odpowiednio przygotować: - Należy odpowiednio się ubrać: mieć czapkę, koszulę z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami czy podkolanówki, a także pełne buty – mówi dr n. med. Piotr Müldner–Nieckowski. – Po powrocie do domu należy skontrolować skórę całego ciała, a także wziąć prysznic z dokładnym myciem głowy – dodaje.

Jednak kiedy nadejdą 30-stopniowe upały trudno będzie przekonać się do ubrań osłaniających całe ciało. Na szczęście medycyna wyposażyła nas w inną ochronę – szczepionkę. Kiedy warto się szczepić? Mówi Piotr Müldner-Nieckowski: - Obecnie stosuje się szczepienie tak zwane szybkie. Po pierwszej dawce szczepionki drugą podaje się po dwóch tygodniach, co zapewnia skuteczność w 93 proc. przypadków. Następnie po roku podaje się dawkę przypominającą, co powinno dać odporność dość trwałą, na kilka lat. Szczepić się warto szczególnie wtedy, kiedy mieszka się w okolicy zagrożonej, pracuje w lesie lub ogrodzie oraz przed wyjazdami do województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, a także przy wyjeździe za granicę. Szczepić powinna się cała rodzina na trzy tygodnie przed wyjazdem, a w wypadku stałego mieszkania lub pracy na terenie zagrożonym - najpóźniej w marcu, choć tak naprawdę nigdy nie jest na to za późno. Szczepionka chroni jednak tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu, nie ma szczepionki przeciw bakteryjnej boreliozie - ostrzega.

Borelioza jest jedną z najpopularniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Jej pierwszym sygnałem jest rumień pojawiający się wokół ukąszenia, który z czasem się powiększa. Innymi objawami są: bóle głowy, wysoka temperatura, ból mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, pieczenie oraz powiększenie węzłów chłonnych. Przy takich objawach niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz leczenie antybiotykami! Nieleczona borelioza jest niebezpieczna dla zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze wiedzieć co nieco o kleszczach, zwłaszcza jak się biega co najmniej dwa kilometry dziennie przez las na zajęcia :) Zabezpieczajmy się! ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.