Facebook Google+ Twitter

„Czas, ludzie, wydarzenia. Rok w fotografii Gazety Wyborczej" w katowickim Centrum Kultury

Czy fotografia zatrzymuje czas? Podobno zdjęcie może odbijać fragment rzeczywistości, którą przedstawia. Ułamkiem sekundy, zatrzymanym na kliszy, są zdjęcia z serii „Czas, ludzie, wydarzenia. Rok w fotografii Gazety Wyborczej”.

 / Fot. Paulina PaszkoWystawa ta prezentowała najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku: katastrofę w Smoleńsku i reakcje ludzi na wieść o tej tragedii, fale wielkich powodzi, zdobycie srebrnego medalu przez Adama Małysza. Wszystkie zdjęcia zostały wydrukowane na specjalnym, kolekcjonerskim papierze. Na małych monitorach wyświetlano fotograficzny przegląd roku („Kronika żałoby - Smoleńsk”, „Pocztówka dnia”, „Wydarzenie”, „Portret wewnętrzny – Adam Małysz”), a w sali kinowej starsi mieszkańcy mogli przenieść się w czasy ich młodości i zobaczyć projekcję filmu historycznego o regionie. Szykująca się na bal maskowy / Fot. Paulina Paszko

Bohaterami fotografii były nie tylko ważne postaci z życia politycznego czy kulturalnego (np. ks.
A. Boniecki), ale również zwykli mieszkańcy: przygotowujący się na bal maskowy, oglądający wyścigi na Służewcu czy czekający na pomoc po powodzi.

Równocześnie z wystawą miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu dla fotografów-amatorów "Warsztaty Szkoły Mistrzów Fotografii Gazety Wyborczej Katowice/Bytom 2010”. Czterdziestu laureatów konkursu pod okiem fachowców utrwalało na zdjęciach życie śląskich miast.

 / Fot. Paulina PaszkoZwiedzający wystawę „Warsztaty” sami mogli ocenić i zdecydować, które zdjęcie zasługuje na miano zwycięzcy. Wystawa „Czas, ludzie wydarzenia” cieszyła się dużą popularnością (prawie 2500 zechciało w ten sposób przeżyć swoją podróż w czasie), o czym wspomniała w rozmowie ze mną Krystyna Dera, pracownik Centrum Kultury im. K. Bochenek. - Wiele osób oglądało ją nawet po kilka razy, aby spokojnie zobaczyć wszystkie zdjęcia i filmy. Wystawa przyciągała starszych i młodszych, czasem przychodziły nawet całe klasy z nauczycielami. Na pewno największą zaletą ekspozycji jest różnorodność tematyki i stylów- każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Wystawa miała miejsce w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek, przy placu Sejmu Śląskiego 2 w dniach 07.12.2010- 16.01.2011.
Powódź / Fot. Paulina PaszkoCałująca się para podczas wyścigów konnych na Służewcu / Fot. Paulina Paszko / Fot. Paulina PaszkoBiałowieski żubr / Fot. Paulina Paszko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.