Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21583 miejsce

"Czas motyli" - poruszająca opowieść o życiu pod rządami dyktatury

Autorka kreśli na kartach książki historię Dominikany lat 50. XX wieku pod rządami dyktatora Rafaela Trujillo z perspektywy czterech sióstr - zwanych "motylami". Siostry Mirabal stały się bohaterkami narodowymi.

okładka książki / Fot. Wydawnictwo Black PublishingAutorka kreśli na kartach książki historię Dominikany lat 50. XX wieku pod rządami dyktatora Rafaela Trujillo z perspektywy czterech sióstr – zwanych „motylami”. Siostry Mirabal stały się bohaterkami narodowymi. Nie było im dane wieść zwykłego życia. Sploty wydarzeń kazały im zajmować stanowisko wobec aktów przemocy, stawiały przed trudnymi wyborami, kazały angażować się w walkę o wolność z reżimem Rafaela Trujillo. Trzy z nich zapłaciły za to życiem. Zostały zamordowane na rzadko uczęszczanej górskiej drodze, gdy wracały do domu z odwiedzin u swoich uwięzionych mężów. Więźniów celowo umieszczono w odległym miejscu, by kobiety musiały udawać się w niebezpieczną długą podróż. Przeżyła jedna z nich, ta, która tym razem nie wybrała się w drogę.

Autorka, która w sierpniu 1960 roku przybyła wraz ze swoją rodziną do Nowego Jorku, uciekając przed dyktaturą, w "Posłowiu" dzieli się swoimi wspomnieniami, które stanowiły inspirację do napisania tej książki: "Gdy jako dziewczynka usłyszałam o ‘wypadku’, nie mogłam przestać myśleć o siostrach Mirabel. Podczas moich częstych podróży do Republiki Dominikańskiej szukałam wszelkich możliwych źródeł informacji o tych odważnych i pięknych kobietach, które zrobiły to, co niewielu mężczyzn – i tylko garstka kobiet – gotowych było zrobić" (s. 421).

Dyktatura trwała 31 lat, wtedy wszelki sprzeciw karany był śmiercią mówiącego "nie" i jego rodziny. Sama autorka przyznaje, że książkowe siostry nie są ani tymi znanymi z kart historii, ani z legend. Nie znała ich osobiście, a żadna z dostępnych biografii nie dostarcza jej wystarczającej liczby faktów. Nie korzystała też z legend, w których siostry urosły do rangi postaci mitycznych, uznając to źródło za zwodnicze. "I paradoksalnie, mitologizując je, stracilibyśmy siostry Mirabel po raz drugi, ponieważ uczynilibyśmy z ich odwagi, która powinna stanowić dla nas wyzwanie, rzecz nieosiągalną dla zwykłych mężczyzn i kobiet, takich, jakimi jesteśmy" (s. 422).

Opisanych losów postaci nie należy czytać jak podręcznika do historii, jest to powieść osnuta na kanwie wydarzeń prawdziwych i osób, które faktycznie istniały, jednak jak pisze autorka: "czasem pozwalałam sobie na modyfikacje: zmieniałam daty, rekonstruowałam wydarzenia, łączyłam kilka postaci lub historii w jedną. Chciałam bowiem zanurzyć czytelników w pewnym okresie historii Republiki Dominikańskiej, który, jak wierzę, można ostatecznie zrozumieć jedynie przez fikcje, ocalić jedynie przez wyobraźnię. Powieść nie jest w końcu historycznym dokumentem, ale raczej swoistą podróżą przez ludzkie serce" (s. 422).

W tej powieściowej podróży los "motyli" chwyta za serce, przejmuje i wzrusza. Rodzi też niekłamany bunt przeciwko każdej dyktaturze, odbierającej ludziom prawo do wolności i zwykłego życia. Niesamowite kobiety naznaczone charyzmą zyskały sobie sympatię i uznanie wielu ludzi na całym globie. Powieść Julii Alvarez to światowy bestseller przetłumaczony na 16 języków. Książka "Czas motyli" była nominowana do nagrody National Book Critics Circle Award. Powieść znakomicie odtwarzająca historię życia sióstr Mirabal, świat ich uczuć i wartości doczekała się też ekranizacji. ONZ w roku 1999 ustanowiło 25 listopada – dzień zamordowania trzech "motyli" – Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

Julia Alvarez, "Czas motyli", tłum. Barbara Sieradz, Wołowiec: Wydawnictwo Black Publishing, 2014.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.